Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Antoniemu Gołodowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Antoniemu Gołodowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Antoni Gołod

urodził się 18 czerwca 1925 roku w Peliszczu – wiosce położonej niedaleko Brześcia nad Bugiem (obecnie na terytorium Białorusi). W 1939 roku ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości.

 

W latach 1942–1944, podczas II wojny światowej, był członkiem Armii Krajowej, posługując się pseudonimem „Adaś”. Brał aktywny udział w działaniach ruchu oporu na terenie swojego zamieszkania. Z narażeniem życia przechowywał i ukrywał ludzi, dostarczał żywność oddziałom partyzanckim oraz przekazywał informacje.

 

W 1951 roku Antoni zawarł związek małżeński ze Stanisławą. Przeżyli razem 72 lata, tworząc trwały i kochający związek. Wspólnie wychowali cztery córki, doczekali się ośmiorga wnucząt i szesnaściorga prawnuków.

 

W obawie przed represjami i zsyłką na Sybir, w 1958 roku wraz z żoną i trójką małych dzieci przyjechał do Polski. Osiedlili się w Toruniu, gdzie rozpoczęli życie od nowa.

 

Antoni Gołod pracował w zakładach produkujących sery topione w Toruniu aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Jest człowiekiem niezwykle pracowitym – poza pracą zawodową zajmował się również krawiectwem, szyjąc ubrania dla żony i córek. Własnoręcznie wybudował dom, zapewnił rodzinie godne życie i edukację dla dzieci, mimo bardzo skromnych środków.

 

Jest miłośnikiem historii i geografii, chętnie, jeszcze do niedawna, dopóki wzrok mu pozwalał, czytał książki i czasopisma. Lubił jazdę na rowerze. Obecnie, spędza więcej czasu odpoczywając, choć wciąż towarzyszy mu telewizja i modlitwa.

 

Zapytany o sekret długiego życia, odpowiada z prostotą: „Nie wiem, może modlitwa i praca. Oj tak, trzeba się dużo modlić, zgadzać z żoną i pracować.”

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

lipiec 2025 r.