Przy Tężni w Inowrocławiu
Kujawsko-Pomorskie jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego. Konsekwentnie budujemy i wzmacniamy ten sektor gospodarki, generujący miejsca pracy i zamożność lokalnych środowisk. Wśród najdynamiczniej rozwijających się ośrodków leczniczo-rehabilitacyjnych jest samorządowe marszałkowskie sanatorium uzdrowiskowe Przy Tężni w Inowrocławiu, całościowo zmodernizowane w latach 2009-2015.
Placówka z sześćdziesięcioletnią tradycją położona jest w malowniczym inowrocławskim Parku Solankowym z widokiem na kompleks tężni. Wśród przeprowadzonych inwestycji, finansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013, są rozbudowa segmentu szpitalno-uzdrowiskowego, modernizacja basenu solankowego, termomodernizacja budynków i układów grzewczych z zastosowaniem m. in. energooszczędnych systemów ogrzewania powietrzem i paneli solarnych, instalacja wind i zakupy nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego, a także budowa pijalni wód mineralnych, która działa od trzech lat i cieszy się wielkim powodzeniem kuracjuszy. Łączna wartość nakładów przekroczyła 22 miliony złotych.
W tym czasie wiele zmieniło się na plus także w otoczeniu placówki. Park Solankowy został zrewitalizowany i znacząco poszerzony, stworzono w nim Ogrody Papieskie i zmodernizowano małą architekturę, zbudowano też odkryty basen solankowy z miejscem do plażowania i zespołem obiektów sportowych. Wartość tych inwestycji to ponad 37 milionów złotych, źródłem finansowania był także nasz RPO poprzedniej perspektywy finansowej.
– Gospodarka uzdrowiskowa, czyli w przypadku naszego województwa wszystko co łączy się w leczniczym i rekreacyjnym wykorzystywaniem solanki i wód termalnych oraz obsługą kuracjuszy, to dobrze rokujący biznes i miejsca prac. Turystyka kuracyjna staje się krok po kroku jednym z naszych regionalnych produktów markowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Sanatorium pozwala łączyć wypoczynek z możliwością uzdrowiskowego leczenia schorzeń kardiologicznych, chorób układów ruchu i dróg oddechowych oraz zespołów bólowych kręgosłupa, a także rehabilitacją po przebytych chorobach i zabiegach operacyjnych. Jego atutem jest nowoczesna baza zabiegowa usytuowana w całości w połączonych ze sobą obiektach.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 października 2015 r.