Błogosławiony Prymas Tysiąclecia – wystawa IPN w Toruniu
Marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, otworzyli w poniedziałek (13 września) wystawę plenerową przez Urzędem Marszałkowskim poświęconą Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W niedzielę gospodarz województwa uczestniczył w ceremonii beatyfikacyjnej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Plansze wystawy przygotował IPN. Archiwalne fotografie uzupełnione zostały notą biograficzną. – Wystawa przybliża sylwetkę prymasa, który, o czym nie wszyscy pewnie wiedzą, był blisko związany z naszym regionem – we Włocławku pełnił posługę kapłańską, Rywałd był pierwszym miejscem jego uwięzienia w 1953 roku. Dziękuję IPN-owi za jej przygotowanie – powiedział marszałek Piotr Całbecki w krótkim wystąpieniu do przedstawicieli mediów.
– Przydomek Prymas Tysiąclecia najlepiej oddaje istotę i rangę tej postaci. Prezentujemy wystawę o wspaniałym Polaku, największym, obok św. Jana Pawła II, w XX stuleciu. Stuleciu, które w tysiącletnich dziejach państwa okazało się najtrudniejszym. Ale przetrwaliśmy – mówił podczas ceremonii otwarcia wystawy prof. Mirosław Golon.
– Okres peerelu, w którym przypadała służba prymasa, to okres niewoli komunistycznej. Trzeba było pracować nad tym, by ocalić to, co jest do ocalenia. Zachować ducha narodu, zachować tożsamość, zachować chrześcijańskie oblicze społeczeństwa. I to prymasowi się udało w sposób bardzo skuteczny – stwierdził prof. Wojciech Polak.
– Ksiądz prymas wpisał się bardzo obficie w historię naszego województwa. Dziesiątki tysięcy osób mają w swoich osobistych historiach spotkania z nim. Myślę, że te spotkania miały też dla księdza prymasa ogromną wagę. Pierwsze 17 dni uwięzienia, w Rywałdzie – można powiedzieć, że ten czas narodził nowego prymasa. Prymas rodził się pośród nas – podkreślił prof. Waldemar Rozynkowski.
Refleksją na temat spuścizny kardynała Wyszyńskiego podzielił się z zebranymi prof. Michał Białkowski. – Możemy sięgnąć do tego dziedzictwa, czytać jego prace, także te poświęcone sprawom społecznym, wciąż bardzo aktualne, i oczywiście jego zapiski więzienne. To jest ogromna spuścizna pisarska. Podejmujemy trud popularyzacji tej postaci. Jestem przeświadczony, że najbliższe tygodnie, miesiące i lata będą czasem wzrastania w nas tego dziedzictwa.
Wystawę można oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (plac Teatralny 2) do 30 września. Jest dostępna także w internecie na portalu IPN
Kolejne miejsca i terminy
- 1-15 października Włocławek
- 15-29 października Bydgoszcz
Ceremonia beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki ośrodka dla niewidomych w Laskach pod Warszawą, odbyła się w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystościach, z udziałem co najmniej 7 tysięcy wiernych, uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i prof. Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim. Liturgii przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro. Eucharystię koncelebrowało 600 księży i 80 biskupów z całej Polski. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego reprezentował marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszył pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.
Zobacz też Dziedzictwo Prymasowe
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
13 września 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2021 r.