Powstaje plan dla małych i średnich miast
We wtorek (25 czerwca) w Centrum Kulturalno-Kongresowym w Toruniu odbyła się konferencja podsumowują trzecią edycję Inicjatywy na rzecz regionów rozwijających się (Catching-up Regions Initiative), której celem jest zapewnienie praktycznego wsparcia małym i średnim miastom, aby wzmocnić ich wzrost gospodarczy i zwiększyć atrakcyjność dla inwestorów, przedsiębiorstw i mieszkańców. Konferencję otworzył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Inicjatywa na rzecz regionów rozwijających się (Catching-Up Regions Initiative) to funkcjonujący od 2015 roku projekt pomocy słabiej rozwijającym się regionom Unii Europejskiej, w Polsce wdrażany przez Komisję Europejską, Bank Światowy oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W pierwszej edycji inicjatywy udział wzięły dwa województwa: świętokrzyskie oraz podkarpackie. W drugą zaangażowane zostały również województwa: małopolskie, śląskie i lubelskie. Do trzeciej edycji, na zaproszenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, dołączyły województwa zachodniopomorskie oraz kujawsko-pomorskie. Zakresem interwencji dla tej edycji jest zapewnienie praktycznego wsparcia małym i średnim miastom, aby wzmocnić ich wzrost gospodarczy i zwiększyć ich atrakcyjność. Z województwa kujawsko-pomorskiego do analizy Banku Światowego zostały wybrane Grudziądz oraz Włocławek. Obydwa znajdują się na liście zidentyfikowanych przez Rząd RP (w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Polski) miast zagrożonych długotrwałą stagnacją i spadkiem gospodarczym.
Projekt realizowany dla Grudziądza obejmuje tematyką starzejące się społeczeństwo w kontekście pomocy osobom starszym, ale również (wykorzystując posiadanie dużej ilości wolnego czasu oraz ogromne życiowe doświadczenie) dotyczy pomocy, jaką mogą oni dać innym. W kontekście Włocławka analizowana jest możliwość wzmocnienia przedsiębiorczości na terenie miasta i jego obszaru funkcjonalnego. Celem pośrednim jest stworzenie warunków do zatrzymania w mieście ludzi młodych poprzez: stworzenie dla nich miejsc pracy z godziwym wynagrodzeniem i wzbogacenie oferty spędzania wolnego czasu, istotnego elementu dla jakości życia w mieście. Rezultatem analiz będzie Strategia Rozwoju Przestrzennego, która pozwoli określić czynniki spowalniające rozwój na danych terenach, zaproponowanie sposobów na ich przezwyciężenie oraz wdrożenie tych propozycji.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
25 czerwca 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2019 r.