Powrót Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza do macierzy
Miasta naszego regionu obchodziły 97. rocznicę powrotu do macierzy. 23 stycznia uroczystości odbywały się w Grudziądzu. W ubiegłym tygodniu świętowały Toruń (18 stycznia) i Bydgoszcz (20 stycznia).
W Grudziądzu obchody rocznicowe rozpoczęły się 22 stycznia koncertem w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi muzyków Filharmonii Pomorskiej – Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora i sopranistki Kamila Lendzion. W programie znalazły się utwory muzyki klasycznej i popularnej. 23 stycznia odbyły się msza św. w bazylice kolegiackiej oraz uroczystość patriotyczna w asyście wojskowej na Rynku. Więcej na stronie urzędu miasta.
Oficjalne uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się mszą świętą w katedrze. Po niej odbył się uroczysty przemarsz na Plac Wolności – tam złożone zostały kwiaty i wieńce. Bogaty program przygotowało Miejskie Centrum Kultury – rekonstrukcja historyczna, koncert niezapomnianych melodii z lat 20. I 30., zabawa szyperska oraz pokaz filmu „Wśród nocnej ciszy”, kręconego w Bydgoszczy, rozgrywającego się w latach 20. ubiegłego wieku. Więcej na stronie urzędu miasta.
W Grudziądzu z okazji powrotu miasta do macierzy w niedzielę w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi odbędzie się koncert muzyków Filharmonii Pomorskiej – Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora i sopranistki Kamila Lendzion. W programie utwory muzyki klasycznej i popularnej. W poniedziałek odbędzie się msza św. w bazylice kolegiackiej oraz uroczystość patriotyczna w asyście wojskowej na Rynku. Więcej na stronie urzędu miasta.
Głównym punktem toruńskich odchodów był uroczysty przemarsz mieszkańców kolumną marszową przez historyczną trasę wojska polskiego wkraczającego do miasta w 1920 r. (z Dworca Toruń Miasto ulicą Królowej Jadwigi i Szeroką na Rynek Staromiejski), złożono także kwiaty pod pomnikami bohaterów roku 1920, wyświetlano także film o gen. Hallerze. Więcej o uroczystościach na stronie urzędu miasta.
W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce określonych ziem, w tym Pomorza. Odzyskiwanie tych terenów rozpoczęło się 10 stycznia 1920 r. przez Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Do Torunia wojska weszły 18 stycznia 1920 r., przejmując miasto z rąk wojsk niemieckich, 20 stycznia wkroczyły do Bydgoszczy, zaś trzy dni później do Grudziądza. Zaślubiny polski z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
18 stycznia 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2017 r.