Powiatowe Centrum Wsparcia powstało w Tucholi
Zakończyła się jedna z największych inwestycji w dziedzinie pomocy społecznej w regionie. Otwarty w Tucholi kompleks skupia wszystkie powiatowe instytucje pomocowe, co umożliwi osobom starszym i niepełnosprawnym korzystanie z oferowanych usług w jednym miejscu. Centrum mieści także pierwszy na terenie powiatu tucholskiego ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W uroczystym otwarciu uczestniczyli w czwartek (18 listopada) marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek.
– Współpraca z instytucjami pomocowymi przy projektowaniu inwestycji zaowocowała powstaniem wyjątkowego miejsca. Umieszczenie różnych podmiotów z dziedziny pomocy społecznej w jednym kompleksie to ogromne ułatwienie dla korzystających z tego typu pomocy, ale także łatwiejsze do koordynowania i bardziej efektywne działania profilaktyczne i edukacyjne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na Powiatowe Centrum Wsparcia zaadaptowany został budynek dotychczasowego domu dziecka przy ulicy Kościuszki. W obiekcie o powierzchni blisko 3,3 tys. m2 mieszczą się m.in.:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,
- Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży,
- warsztaty terapii zajęciowej,
- mieszkania wspierane,
- sale rehabilitacyjne.
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej oferuje bezpłatne wsparcie kadry specjalistów Szpitala Tucholskiego dla dzieci i ich rodzin oraz diagnozowanie najmłodszych i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i terapię psychoterapeutyczną. Dzięki zrealizowanej inwestycji osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z zajęć prowadzonych w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach rehabilitacyjnych, salach doświadczania świata i integracji sensorycznej. W centrum wydzielono także sale konferencyjne, w których organizowane będą spotkania i szkolenia z obszaru pomocy i integracji społecznej oraz miejsca do konsultacji z rodzinami zastępczymi. Zajęcia dla podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej odbywają się w ośmiu pracowniach: ogrodniczo-bukieciarskiej, technicznej, rękodzieła, prac biurowych, muzyczno-teatralnej, krawiecko-dziewiarskiej, umiejętności społecznych oraz gospodarstwa domowego i higieny. W centrum powstało także pięć mieszkań wspieranych – trzy dla osób z niepełnosprawnością i dwa dla osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej.
Całkowity koszt projektu wynosi blisko 13 mln zł, z czego prawie 11 mln to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
18 listopada 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2021 r.