Aktualności

Fot Andrzej Mitura / DKS MSWiA
Fot Andrzej Mitura / DKS MSWiA

Posiedzenie rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego na posiedzeniu 27 marca zajmowała się, na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego, m.in. możliwymi zmianami w ustawie o służbie medycyny pracy, które pozwoliłyby na zatrudnianie menedżerów na stanowiskach kierowników wojewódzkich ośrodków medycyny pracy.

 

Wojewódzkie ośrodki medycyny pracy podlegają samorządom województwa. W Kujawsko-Pomorskiem mamy trzy takie ośrodki – w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Obecnie prawo stanowi, że dyrektorami takich placówek mogą być wyłącznie lekarze będący specjalistami w tej dziedzinie. Marszałek Piotr Całbecki podnosi, że taka regulacja to anachronizm, do tego niefunkcjonalny. Z jednej strony na rynku pracy brakuje lekarzy medycyny pracy i generalnie medyków gotowych brać na barki kwestie związane z administrowaniem. Z drugiej strony – placówki medyczne, będące instytucjami działającymi na rynku usług, obracającymi pieniędzmi, zatrudniającymi ludzi, robiącymi zakupy i prowadzącymi inwestycje, potrzebują specjalistów od zarządzania.

 

W uzasadnieniu wniosku gospodarz naszego województwa powołuje się m. in. na zapis w ustawie o działalności leczniczej, w myśl którego podmiotami leczniczymi, w tym szpitalami,  mogą kierować nie tylko lekarze.

 

Komisja odłożyła na razie debatę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ze względu na liczne uwagi strony samorządowej, w tym zastrzeżenia złożone przez nasz Urząd Marszałkowski. Dotyczą one m. in. braku wskazania w dokumencie źródeł finansowania zadań związanych z organizacją transportu publicznego przez samorządy. Ministerstwo Infrastruktury zostało zobowiązane do przygotowania nowej wersji projektu.

 

 

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawowym gremium wypracowującym wspólne rządowo-samorządowe stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby, 12 reprezentuje stronę rządową (minister spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 członków wskazanych przez premiera), 12 stronę samorządową. Strona samorządowa to przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego – Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Gospodarz naszego województwa reprezentuje w tym gremium Związek Województw RP. Drugim przedstawicielem związku jest marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 marca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2019 r.