Pomnażamy dobro, dzielimy pieniądze
Blisko 270 tysięcy złotych – tyle wynosi ostatecznie dochód z dziewiątego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 2 lutego w toruńskim CKK Jordanki. Pieniądze zostaną podzielone między cztery instytucje pomocowe – Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Toruniu i Dom Pomocy Społecznej w Świeciu oraz polską misję charytatywną w Zambii, która jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, i ośrodek dla dzieci w zrujnowanym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo.
– Dobro się pomnaża, kiedy się je dzieli. Te słowa siostry dyrektorki toruńskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego najlepiej oddają ideę naszej dorocznej imprezy, która jest przede wszystkim okazją do dzielenia się sercem. Dziękuję wszystkim, którzy z tej okazji hojnie sięgnęli do własnych portfeli – mówi marszałek Piotr Całbecki, któremu podczas wtorkowej (19 marca) konferencji prasowej podsumowującej charytatywny wymiar balu towarzyszyły małżonka Dagna Całbecka, dyrektor toruńskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego siostra Natalia Marcelina Brzezińska i Aleksandra Lisiak SM, kierująca Domem Pomocy Społecznej w Świeciu.
Podczas tegorocznego balu padło kilka rekordów. Rekordowe były liczba uczestników (436 osób) i dochód, rekordową okazała się też kwota (prawie 40 tysięcy złotych), za jaką poszedł jeden z przedmiotów na licytacji głównej – scena rodzajowa, olej na płótnie, XIX-wiecznego francuskiego artysty Louisa Debrasa. Owocna okazała się też licytacja cicha, podczas które za jeden z obrazów, panoramę Torunia pędzla współczesnego bydgoskiego malarza Michała Candera, nabywa zapłacił 7 100 zł.
Dysponujący 86 łóżkami prowadzony przez zgromadzenie sióstr serafitek Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Toruniu i posiadający 40 miejsc, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Dom Pomocy Społecznej w Świeciu przeznaczone są dla osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebują całodobowej opieki i pielęgnacji. Obie te instytucje zapewniają podopiecznym całodobową opiekę, pomoc lekarską i pielęgniarską, a także zajęcia usprawniające i opiekę duszpasterską. Każdej z nich przekazujemy ze środków zebranych w związku z balem 104 240 zł. Toruński ośrodek przeznacza te pieniądze na rewitalizację ogrodu i instalację windy komunikującej ogród z budynkiem zakładu. Siostry ze Świecia natomiast zaplanowały adaptację piwnic na pracownie terapii zajęciowej – stworzą m. in. pracownię stolarską i salę spotkań podopiecznych z wolontariuszami, terapeutami i innymi zaprzyjaźnionymi z domem osobami.
Prowadzone przez polskich misjonarzy katolickich ośrodki w Zambii i Syrii otrzymają po 30 tysięcy złotych. W zambijskim Ching’ombe zostanie zbudowana klasa dla dzieci i młodzieży szkolnej, zaś w syryjskim Aleppo środki zostaną przeznaczone na remont świetlicy dla dzieci.
Dochód z poprzednich edycji balu przekroczył łącznie 1,2 mln złotych, zasilając budżety 14 instytucji pomocowych – 12 w naszym regionie i 2 misji charytatywnych w niespokojnych i ubogich rejonach świata.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
19 marca 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2019 r.