Poliklinika Centrum Onkologii przyjmuje pacjentów
Pacjenci bydgoskiego Centrum Onkologii od kilku dni korzystają już z ambulatoriów w nowo otwartej poliklinice. Do naprawdę nowoczesnego trzykondygnacyjnego obiektu przeniesiono wszystkie poradnie, gabinety zabiegowe i pracownie diagnostyczne by zapewnić pacjentom CO komfortowe warunki otwartej opieki onkologicznej. W czwartkowej (16 czerwca) oficjalnej inauguracji uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Jak wszystko w CO, także poliklinika imponuje przestronnością i taką organizacją, by prowadzone tu niełatwe przecież i zwykle długie leczenie wiązało się z możliwie najmniejszą liczbą niedogodności. Klimatyzowany budynek należy do tak zwanych inteligentnych – nawet zewnętrzne rolety opuszczają się lub podnoszą same, stosownie do pogody. Są tu szatnia i windy oraz starannie wykończone łazienki. Czytelny system informacji dla pacjentów i połączony z precyzyjnym planowaniem wizyt system rejestracji dopełniają całości, wprowadzono też wyłącznie elektroniczny system obrotu dokumentacji medycznej. Istotnym uzupełnieniem jest bezpłatny strzeżony parking na 285 miejsc, w tym ponad 30 z myślą o osobach z trudnościami w poruszaniu się.
– Wszystko to po to, by pacjenci onkologiczni mogli się leczyć w komfortowych warunkach. Poliklinika zapewnia im całościową opiekę ambulatoryjną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Mieszczą się tu między innymi poradnie onkologiczna, anestezjologiczna, neurologiczna, radioterapii, chorób piersi, endokrynologiczna, urologiczna i chirurgii onkologicznej.
Inwestycja kosztowała 24 miliony złotych – 14 milionów złotych wygospodarowało z własnych środków Centrum Onkologii, reszta to dotacja z budżetu państwa. W najbliższym czasie trafi tu także nowe wyposażenie, powstanie też łącznik między polikliniką i budynkiem głównym. Finansowanie zapewni kontynuacja naszego medycznego pakietu stulecia – finansowana kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego druga część marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych lecznic regionu.
W ramach pierwszej części tego programu przeprowadzono w CO inwestycje rozwojowe i modernizacyjne warte blisko 100 milionów złotych – powstały Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS) z 25-metrowym basenem pływackim i halą sportową oraz przełamująca stereotyp szpitalnego żywienia elegancka stołówka-restauracja, zmodernizowano oddziały łóżkowe, część diagnostyczną placówki i jej zaplecze techniczne, zainstalowano też nowe windy i przebudowano wewnętrzny układ komunikacyjny
Czytaj też
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
16 czerwca 2016 r.