Podróżuj z ,,Paszportem Turystycznym” – Koronowo
Zapraszamy w podróż Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”. Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z miejsc w regionie wartych odwiedzenia – dziś zabieramy Was do Koronowa.
Koronowo
Nazwa tego urokliwego miasteczka pochodzi od nazwy klasztoru, który w XV w. mnisi nazwali Corona Mariae. O cysterskim rodowodzie miasta przekonać się można w tutejszej kolegiacie. Budynek dawnej synagogi przypomina o działającej tu przed laty gminie żydowskiej. Dziś mieści się w nim Centrum Kultury Synagoga, znane z koncertów, wystaw i filmowych seansów. Otoczony lasami Zalew Koronowski to idealne miejsce wypoczynku – brama Borów Tucholskich. Pełen zatoczek i wysp akwen przyciąga amatorów żeglarstwa. Trzepoczące na wietrze żagle odbijają się w tafli wody, a liczne przystanie i stanice wodne zachęcają do wypłynięcia na „szerokie wody”. Rowerzyści chętnie pokonują najwyższy w Europie most kolei wąskotorowej. Przejazd zawieszoną na wysokości 18 m kładką to niesamowite przeżycie. Park Grabina, którego nazwa pochodzi od porastających wzgórza wokół miasta lasów grabowych, to idealne miejsce na spacer. Roztacza się stąd malowniczy widok na meandrującą Brdę i leżące u podnóża miasto.
W urokliwym sąsiedztwie Zalewu Koronowskiego, przy ul. Lipkusz, znajduje się niewielki, drewniany skansen mieszczący się na polanie, nad którą góruje olbrzymia lipa, jakby wprost wyjęta z fraszki Kochanowskiego. W lipcu i sierpniu działa tutaj Wioska Ginących Zawodów. Spotkamy tu wielu rzemieślników przy ich codziennej pracy – prząśniczki, świecownika, garncarza, kowala, łyżkarza, sitarza. Zobaczymy jak dawniej czerpano papier na tradycyjnych sitach, jak budowano koła do bryczek i powozów, jak wyglądał średniowieczny odlew metali. Odważni mogą spróbować sił m.in. w toczeniu naczyń na kole garncarskim, czy skręcaniu lin konopnych na specjalnych kołowrotach. Wizyta w skansenie to także spotkanie z tradycjami dawnej polskiej wsi. Zgromadzone na wystawie sprzęty, są świadectwem życia codziennego naszych przodków.
Koronowo na stronach ,,Paszportu Turystycznego” (PDF)
Więcej informacji o wydarzeniach i paszportowych miejscach znajdziesz na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel
Czytaj też: Paszport turystyczny-do zobaczenia na szlaku
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
11 sierpnia 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2017 r.