Pamiętamy o rówieśnikach Niepodległej
Świętujemy z naszymi nestorami urodziny, składamy życzenia, odwiedzamy i zapraszamy na najważniejsze wojewódzkie uroczystości. Wczoraj (8 lipca) gratulowaliśmy 106-letniemu Piotrowi Bogorodziowi i jego żonie Wandzie, którzy przeżyli ze sobą 70 lat. W najbliższą sobotę (10 lipca) swoje 101. urodziny obchodzić będzie Anna Kucharzewska. Pan Piotr i pani Anna należą do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Najszczersze życzenia zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech każdy nowy dzień będzie dla Państwa źródłem chwil pełnych radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowują Państwo innym, niechaj wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem – czytamy w życzeniach przesłanych przez marszałka Piotra Całbeckiego.
Piotr Bogorodź urodził się 2 czerwca 1915 roku na polskich Kresach Wschodnich (obecnie Białoruś). W 1937 roku wstąpił do wojska, by dwa lata później, po wybuchu drugiej wojny światowej, walczyć w obronie ojczyzny. Pod pseudonimem „Szczygieł” służył w Armii Krajowej, a wywieziony przez Rosjan na Syberię uciekł z obozu pracy przymusowej i pokonał długą drogę do domu.
Po wojnie w ramach repatriacji przeniósł się na Warmię, w okolice Pasłęka, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Wandę Maciejewską, młodszą o 14 lat przedszkolankę. Para stanęła przed ołtarzem w 1951 roku, a dziś (8 lipca) małżonkowie świętują tzw. kamienną rocznicę – siedem dekad wspólnego życia. Od kilku lat mieszkają z rodziną w Toruniu, do którego przenieśli się z Jezioran (województwo warmińsko-mazurskie).
Jutro (10 lipca) 101. urodziny świętować będzie inna mieszkanka Torunia, Anna Kucharzewska, która na świat przyszła 10 lipca 1920 roku w Marcjanowie (województwo wielkopolskie), skąd w latach trzydziestych jej rodzina przeprowadziła się do naszego regionu. W młodości pracowała w pałacu w Głuchowie (powiat toruński), a po ślubie przeniosła się do Torunia, gdzie znalazła zatrudnienie w Miejskim Zakładzie Komunikacji.
Od 1978 roku mieszka na toruńskim Rubinkowie. Każdego ranka udaje się na spacer, wychodzi po gazetę i ulubione cukierki. Chętnie spędza też czas na ławce przed blokiem, którą z okazji 90. urodzin zamontowali jej sąsiedzi. W zeszłym roku seniorka odsłoniła na ścianie gmach Urzędu Marszałkowskiego tablicę poświęconą bohaterom Cudu nad Wisłą.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 lipca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2021 r.