Pamięci księdza Jerzego
Obchodzimy 33. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. 17 października w Górsku odbył się koncert „Dobro nieskończone” przygotowany przez Tomasza Kamińskiego, kolejne wydarzenia miały miejsce 18 października we Włocławku. Dziś (19 października) w Toruniu uroczysta msza święta i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem błogosławionego.
Bydgoszcz-Górsk
W niedzielę (15 października) odbył się XXV Bieg Sztafetowy i II Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki z Bydgoszczy do Górska, organizowany przez Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”, Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej oraz Fundację „Światło-Życie”. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
Górsk
We wtorek (17 października) w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbył się organizowany przez Urząd Marszałkowski koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpili Weronika Kmita, Joanna Czajkowska-Zoń, Michał Babiarz, Tomek Kamiński oraz zespół „Igramy z Pokusą”. Wiersze Ernesta Brylla czytała Matylda Podfilipska.
Po koncercie odbyła się procesja z relikwiami na miejsce uprowadzenia w lasku w Górsku. Po niej odbyła się modlitwa przy krzyżu.
Włocławek
Uroczystości przy włocławskiej tamie oraz w Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku odbędą się w środę (18 października, początek o godzinie 16.30). W programie między innymi złożenie wieńców, procesja z relikwiami bł. ks. Jerzego, uroczysta eucharystia oraz zwiedzanie Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Toruń
W ramach toruńskich obchodów organizowanych przez Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność”, w czwartek (19 października) o godzinie 17 w kościele NMP odbędzie się msza święta. Po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego przy alei Jana Pawła II.
Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia z życiu kapelana „Solidarności”
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
13 października 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 19 października 2017 r.