Oficjalna wizyta w Saksonii-Anhalt
W Magdeburgu, stolicy zaprzyjaźnionego niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt, przebywała z oficjalną wizytą (18-20 września) delegacja naszego województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele. Gospodarz naszego województwa spotkał się m.in. z premierem Reinerem Haseloffem; odbyły się też rozmowy o współpracy gospodarczej.
W niedzielę, w towarzystwie ministra gospodarki, turystyki, rolnictwa i obszarów leśnych Saksonii-Anhalt Svena Schulze, marszałek Piotr Całbecki oraz radny województwa Jacek Chmarzyński i pozostali członkowie delegacji odwiedzili magdeburski Elbauenpark, gdzie odbywały się obchody lokalnego święta plonów Landeserntedankfest. Województwo kujawsko-pomorskie wystawiło podczas tego dwudniowego wydarzenia, licznie odwiedzanego przez mieszkańców Magdeburga, stoisko promocyjne, na którym zaprezentowaliśmy m.in. nasze regionalne produkty.
Tego samego dnia odbyły się pierwsze rozmowy, tematem była możliwość współpracy instytucji kultury. Marszałek Piotr Całbecki i towarzyszące mu osoby byli gośćmi ministra kultury Rainera Robry, który jest też szefem kancelarii premiera Saksonii-Anhalt i ministrem ds. europejskich.
W poniedziałek miały miejsce spotkanie z premierem Reinerem Haseloffem, briefing prasowy w siedzibie władz landu, wizyta w Martin-Luther-Universität w Halle (tematem były telemedycyna i digitalizacja w służbie zdrowia) oraz wizyta w Leunie, gdzie wkrótce zostanie uruchomiona największa na świecie instalacja produkująca skroplony wodór (na potrzeby energetyki, transportu i przemysłu) w oparciu o odnawialne źródła energii. Ostatnim punktem wizyty w Saksonii-Anhalt były wtorkowe rozmowy dwustronne na temat współpracy gospodarczej.
Saksonia-Anhalt jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Nasza współpraca datuje się od 2016 roku. W lipcu nasi niemieccy partnerzy zorganizowali transport z pomocą humanitarną, która za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego trafiła na Ukrainę i do ukraińskich uchodźców wojennych przebywających w naszym regionie.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
16 września 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2022 r.