O branży narzędziowo-przetwórczej podczas targów Innoform
Branża narzędziowa i przetwórstwa tworzyw sztucznych jest jedną z wiodących w naszym regionie. Zakończyły się trzydniowe (20-22 kwietnia) targi Innoform, podczas których uczestnicy zapoznają się z najnowszymi trendami tego obszaru i poznają nowości technologiczne dostępne na rynku. Organizatorami wydarzenia, które w tym roku odbyło się on-line, są Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz Targi w Krakowie. W konferencji otwierającej wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Podczas pierwszego panelu zaproszeni goście, wśród których obok przedstawicieli biznesu znalazł się także wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, dyskutowali na temat sytuacji firm podczas pandemii, trudnościach, jakie napotykają przedsiębiorcy oraz możliwościach uzyskania wsparcia w ich dalszym rozwoju. Wicemarszałek Ostrowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że samorząd województwa od lat działa na rzecz budowania i wzmacniania gospodarki regionu. Przedsiębiorcom oferowane jest wsparcie na każdym etapie rozwoju ich biznesu. Środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeznaczane są na inwestycje, nowoczesne technologie oraz promowanie lokalnych marek. Pod skrzydłami samorządu województwa powstały warunki przyjazne przedsiębiorcom, w tym inwestorom spoza regionu i kraju. Wyznaczają je m. in. uzbrojone tereny pod inwestycje przemysłowe.Zaletą regionu Kujaw i Pomorza jest dobrze rozlokowana i konsekwentnie modernizowana infrastruktura drogowa. To tutaj krzyżują się międzynarodowe linie kolejowe, a Port Lotniczy w Bydgoszczy umożliwia dostępność do odległych zakątków świata.
Wprowadzeniem do szerszej dyskusji podczas pierwszego dnia konferencji było przedstawienie przygotowanych przez Bydgoski Klaster Przemysłowy wstępnych wyników pierwszej edycji krajowego raportu „Analiza branży narzędziowej w aspekcie przetwórstwa tworzyw polimerowych”. Tworzywa sztuczne, często niesłusznie, postrzegane są jako materiał nieekologiczny. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych rozwiązań i produktów, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, oszczędności energii, a tym samym ochrony klimatu. O roli tworzyw sztucznych w gospodarce obiegu zamkniętego oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed producentami, rozmawiali uczestnicy podczas kolejnych dni konferencji.
Trzeciego dnia (22 kwietnia) firmy zaprezentowały swoje rozwiązania i nowości oferowane branży narzędziowej, co było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi technologiami.
Gabinet Marszałka
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
22 kwietnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2021 r.