Nasze uczelnie otwarte na studentów zza granicy
Na terenie naszego województwa działało w ubiegłym roku 29 szkół wyższych (w tym 10 jednostek zamiejscowych), które skupiały około 60 tysięcy studentów. Na naszych uczelniach studiuje coraz więcej cudzoziemców.
Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy w roku akademickim 2016/2017 studiowało w naszym regionie blisko 1 300 osób z zagranicznymi paszportami, nieco więcej kobiet niż mężczyzn, w przeważającej mierze na kursach stacjonarnych. Byli obecni na jedenastu spośród dziewiętnastu uczelni naszego województwa, decydując się najczęściej na naukę w którymś z naszych uniwersytetów lub jednej z naszych uczelni ekonomicznych (łącznie 81 proc.) – przede wszystkim w Wyższej Szkole Gospodarki (37 proc., 469 osób) i UMK (36 proc.). Ale zagranicznymi studentami, w tym jedenastką z Chin, może się też pochwalić bydgoska Akademia Muzyczna.
W minionym roku akademickim studenci obcokrajowcy najczęściej wybierali szkoły w Bydgoszczy (974 studentek i studentów), w dalszej kolejności w Toruniu (286) i Włocławku (10). Wśród kierunków prym wiodą nauki społeczne (sklasyfikowane łącznie z ekonomią; 23 proc.) i medycyna (19 proc.).
Nasi młodzi goście są obywatelami 59 państw: 27 europejskich, a także państw Afryki i Azji. Największą grupą narodowościową są Ukraińcy (ponad połowa), ale studiują u nas także m.in. Norwegowie (7 proc., 90 osób, wszyscy na UMK), Turcy (5,6 proc.), Białorusini (5 proc.), Szwedzi (4 proc.), Hiszpanie (3,6 proc.) i Rosjanie (3 proc.).
Wszystkie informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy.
Czytaj też: Nowy rok akademicki w regionie
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 lipca 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 3 października 2017 r.