Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
„Dzisiaj rocznica owego dnia chwały, w którym za Polskę krew, życie dawano. Dzielni żołnierze, za ten czyn wspaniały Wy dziś nosicie bohaterów miano” – 103 lata temu mieszkańcy historycznej Wielkopolski, a także Kujaw Zachodnich, Pałuk i Krajny spontanicznie chwycili za broń, by przyłączyć te ziemie do odradzającej się Polski. W poniedziałek (27 grudnia) po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe upamiętniające ten zwycięski zryw Polaków. Podczas bydgoskich uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Ten zwycięski zryw, u którego podstaw leżały poczucie tożsamości narodowej, solidarność i oparcie w solidnym, nowoczesnym zapleczu gospodarczym, przesądził o powrocie do macierzy znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Chwała powstańcom, chwała bohaterom! To dzięki nim w naszym regionie z dumą świętujemy odzyskanie niepodległości i mówimy dziś po polsku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W poniedziałek (27 grudnia) w Bydgoszczy odbyły się msza w kościele garnizonowym oraz apel pamięci przy Pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wiązanki kwiatów zebrani złożyli pod tablicami upamiętniającymi gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Wojciecha Korfantego. W obchodach uczestniczył także radny sejmiku województwa Roman Jasiakiewicz.
Fronton Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu został podświetlony w biało-czerwone barwy narodowe. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego dofinansował powstanie pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, który miał swoją premierę w listopadzie. Więcej informacji na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. W poniedziałek (3 stycznia) w toruńskim Parku Pamięci stanie przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Więcej na stronie IPN.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
27 grudnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2021 r.