Najlepsze życzenia dla odznaczonych
Z wielką przyjemnością honorujemy najstarszych mieszkańców naszego województwa medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podziękowania za wkład w budowanie naszej regionalnej społeczności Helenie Sobierajskiej i Mieczysławowi Kieszkowskiemu wręczyła we wtorek (29 marca) członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Medale otrzymały również Łucja Rahn i Stanisława Judek.
Helena Sobierajska setne urodziny obchodziła 28 marca, a marszałkowski medal z rąk członków zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej i Sławomira Kopyścia otrzymała dzień później. Urodziła się w Tupadłach w powiecie lipnowskim. W młodości przez kilka lat mieszkała we Francji. Po powrocie do ojczyzny ponownie osiedliła się z rodzicami na wsi, w rodzinnym gospodarstwie rolnym. Gdy wybuchła wojna, pani Helena pracowała przymusowo na roli u Niemców. Po wojnie poślubiła Czesława Sobierajskiego, który w czasie wojny walczył w obronie Warszawy. Wraz z mężem zamieszkali w Trzciance (powiat lipnowski), mieli czworo dzieci. Od 22 lat mieszka u córki, wciąż cieszy się dobrą pamięcią i lubi spacerować. Pełny biogram.
Aneta Jędrzejewska wręczyła medal także Mieczysławowi Kieszkowskiemu. Urodził się 29 marca w Pilichowie (powiat radziejowski). Pochodził z rodziny wielodzietnej, miał siedmioro rodzeństwa. Pracował w gospodarstwie rolnym aż do wybuchu wojny. Wówczas został zesłany na roboty przymusowe do Niemiec. Na ślubnym kobiercu stanął z Janiną, para miała troje dzieci. Życie poświęcił pracy na gospodarstwie rolnym w Skibinie w powiecie radziejowskim, gdzie mieszka do dziś. Doczekał ośmiorga wnucząt i pięciorga prawnucząt. Lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, interesuje się polityką i amatorską hodowlą gołębi. Pełny biogram.
Łucja Rahn swój setny jubileusz obchodziła 22 marca. Pochodzi z województwa warmińsko-mazurskiego, lecz już jako dziecko zamieszkała w podgrudziądzkim Małym Rudniku. Gdy miała 18 lat wybuchła wojna. Był to niezwykle ciężki czas dla pani Łucji. W bolesnych wspomnieniach przywołuje dzień, w którym gestapowcy siłą wyprowadzili jej ojca z domu, po czym rozstrzelali w lesie. Wraz z młodszym rodzeństwem pani Łucja trafiła do niewolniczej pracy na rzecz okupanta. W 1943 roku wyszła za mąż, później urodziła dwójkę dzieci. Po wojnie, aż do emerytury, pracowała w Pomorskiej Odlewni i Emalierni w grudziądzkim Mniszku. Doczekała się pięciorga wnucząt i siedmiorga prawnucząt, jest już także praprababcią. To pomocna osoba, zawsze służyła dobrą radą. Pełny biogram.
Medalem gospodarza województwa odznaczono także Stanisławę Judek, która setne urodziny świętowała 22 marca. Pochodzi z Kresów Wschodnich, po zakończeniu wojny zamieszkała z rodziną w Zielonej Górze. Swoją karierę zawodową związała z księgowością. W 1946 roku poślubiła Jana, para miała troje dzieci. Pani Stanisława była energiczną osobą, pełną życzliwości dla innych. Mając 84 lata zamieszkała w Gogółkowie w powiecie żnińskim, gdzie do dziś prowadzi spokojne życie na wsi. Pełny biogram.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 marca 2022 r.