Najlepsi w wymagającej profesji
Zaangażowani, empatyczni, skuteczni, dochowujący w pracy najwyższych standardów etycznych i zawodowych – tacy są specjaliści terapii zajęciowej uhonorowani w tym roku specjalnymi nagrodami zarządu województwa: Agnieszka Rychlewska-Tur, Daria Nowastowska, Joanna Kaleta, Rozalia Ubysz i Paweł Czerwiński. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 7 października.
– Zawód terapeuty zajęciowego – stosunkowo młody, uważany za zawód przyszłości – to jedna z tych profesji, na przedstawicieli których zapotrzebowanie stale rośnie, co jest związane m.in. z trendami demograficznymi. Chcemy podkreślić jego społeczną wagę. Zależy nam, żeby najlepsi specjaliści, których fachowość i postawa wobec podopiecznych budzą najwyższy szacunek, stawali się wzorem dla środowiska, w tym przede wszystkim młodych adeptów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Agnieszka Rychlewska-Tur pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Toruniu; Daria Nowastowska jest terapeutką w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Pelikan” Ligi Kobiet Polskich Koła w Szubinie; Joanna Kaleta opiekuje się pacjentami Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu; Paweł Czerwiński prowadzi zajęcia terapeutyczne dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski). Nagroda za całokształt pracy terapeutycznej na rzecz osób z niepełnosprawnościami trafi do Rozalii Ubysz z Uzdrowiska Wieniec Zdrój we Włocławku.
Kandydatury w konkursie zgłaszały podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz organizacje pozarządowe, a także instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych.
Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji adresowana do osób niepełnosprawnych i seniorów polegająca na angażowaniu pacjenta w różne aktywności z dziedziny zajęć psychoruchowych. Jest powszechnie wykorzystywana m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej. Celem jest szeroko rozumiana rehabilitacja – w odniesieniu zarówno do ciała, jak i sfery psychicznej i społecznej – oraz samodzielność podopiecznych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
23 września 2021 r.