Aktualności

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Nad wodą wypoczywajmy bezpiecznie

Obchodzimy dziś (25 lipca) Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom, a przed nami kolejny ciepły weekend. Tym, którzy spędzą ten czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Od początku wakacji w regionie w wyniku utonięcia straciło życie osiem osób. To zatrważające dane, dlatego tym bardziej apelujemy o rozwagę i zachęcamy do pobrania aplikacji „Ratunek”, umożliwiającej precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR.  Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

 

– Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Życzę naszym ratownikom, by umiejętności ratowania ludzkiego życia przydawały się tylko podczas pokazów i ćwiczeń doskonalących. Jako samorząd województwa wiemy jak ważna jest praca naszych ratowników, co roku wspierając działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

Zrzeszone w strukturach WOPR zespoły ratownicze, wyposażone w łodzie motorowe, dbają o bezpieczeństwo nad:

  • Zalewem Włocławskim
  • Zalewem Żur (powiat świecki)
  • jeziorem Gopło (powiat inowrocławski)
  • jeziorem Żnińskim Małym i Dużym
  • jeziorami Pojezierza Brodnickiego
  • Wisłą
  • Brdą
  • i Wdą.

Służby ratownicze pełnią dyżury również w stanicach WOPR i na kąpieliskach w Bydgoszczy, Tleniu (powiat świecki), Borównie (powiat bydgoski), Toruniu, nad Zalewem Koronowskim, w Żninie, Brodnicy, Tucholi, Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

 

Aplikacja „Ratunek”

Bezpłatna aplikacja (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

 

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku letnie dyżury i patrole WOPR-owskie samorząd wsparł kwotą 130 tys. złotych.

 

Na wsparcie kujawsko-pomorskich jednostek WOPR przekazujemy także unijne pieniądze w ramach naszych programów regionalnych. Środki RPO 2014-2020 umożliwiły zakup narzędzi do prowadzenia szkoleń i sprzętu usprawniającego prowadzenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

 

Dzięki realizacji unijnego projektu szkoleniowego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym i kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

W ramach aktualnego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027) na zakup sprzętu dla WOPR-u przeznaczamy 6 mln złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lipca 2024 r.