Aktualności

Podpisanie umowy na rewitalizację parku pałacowego w Nawrze, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Podpisanie umowy na rewitalizację parku pałacowego w Nawrze, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Muzeum Ziemiaństwa: teraz park

W podtoruńskiej Nawrze, gdzie ulokujemy przyszłe Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, trwają remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. W czwartek (22 czerwca), w obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przedstawicieli lokalnych władz, podpisana została umowa z wykonawcą pierwszego etapu rewitalizacji części parkowej.

 

– Historia odbudowy Nawry jest długa. Już 17 lat temu próbowaliśmy się układać z poprzednim właścicielem, Ministerstwem Rolnictwa, by ten obiekt uratować. Rodzinie Sczanieckich bardzo jednak zależało na tym, żeby to nie państwo, ale oni sami przekazali go społeczeństwu jako darczyńcy. I tak się stało, po wielu latach starań i procesów sądowych. Dziękuję władzom gminy i jej mieszkańcom za wyjątkową przychylność wobec tej inwestycji. Jesteśmy tu wręcz niesieni na skrzydłach dobrej woli, wdzięczności i współpracy lokalnej społeczności. To jest najpiękniejsze co może nas spotkać. Ten pałac zawsze był miejscem tworzenia historii, dobrej historii Polski tu, na ziemi chełmińskiej – powiedział dziś w Nawrze marszałek Piotr Całbecki.

 

Pałac w Nawrze – wpisany do rejestru zabytków jeszcze w 1929 roku – nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarowała w nim do II wojny światowej. Misję odrestaurowania parku i pałacu, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

Dzisiejsza umowa, pod którą podpisy złożyli dyrektor Centrum Dziedzictwa dr Marek Rubnikowicz i prezes firmy Dolmar (która jest wykonawcą robót) Grzegorz Jasiński, zakłada przywrócenie założeniu parkowemu układu i urody z końca XIX. W języku konkretów oznacza to m.in. wytyczenie utwardzonych alei i chodników, realizację reprezentacyjnego podjazdu z gazonem, pogłębienie i zagospodarowanie stawów, założenie sadu (i nasadzenia w nim), zabiegi pielęgnacyjne na istniejących drzewach i krzewach (przed wojną była tu największa i najciekawsza kolekcja krzewów ozdobnych na Pomorzu), stworzenie małej architektury parkowej i położenie instalacji pod system nawadniania.

 

Kontrakt Dolmaru, który jest też generalnym wykonawcą pozostałych inwestycji w nawrzańskim kompleksie pałacowo-parkowym, opiewa w tym przypadku na 7 mln złotych (wcześniej podpisana umowa dotycząca pozostałych prac ma wartość 39 mln złotych). Firma ma na wywiązanie się z zadania 18 miesięcy.

 

Źródłem finansowania całości inwestycji w Nawrze, obejmujących remont konserwatorski pałacu i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe pozostałych elementów kompleksu, jest nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.

 

Dyrektor Marek Rubnikowicz ocenił dziś zaawansowanie realizacji inwestycji na 20 proc. Zakończenie prac w  2027 roku.

 

Zobacz też:

 

W dzisiejszym spotkaniu w dziennikarzami w Nawrze uczestniczyli również wójt gminy Chełmża Bartosz Szprenglewski i sołtys gminy Nawra Marianna Rolbiecka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 maja 2025 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2025 r.