Mistrzowskie zmagania ratowników wodnych (zdjęcia)
W miniony weekend (19-21 maja) 15 drużyn z całej Polski zmierzyło się w podczas II Otwartych Mistrzostw Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Najlepsi okazali się reprezentanci Lipnowskiego WOPR. Konkurencje odbywały się na terenie powiatu lipnowskiego. Patronat nad imprezą objął marszałek Piotr Całbecki.
Pierwszego dnia odbył się panel naukowy. Zostały poruszone zagadnienia dotyczące kwalifikowanej pierwszej pomocy. W piątek wieczorem odbyły się konkurencje nocne, podczas których uczestnicy zmierzyli się w terenie i pokazali swoje umiejętności w symulowanych scenkach medycznych odzwierciedlających realne sytuacje. W sobotę kolejna tura konkurencji dziennych – było można je oglądać w różnych lokalizacjach w Skępem i Lipnie. Wszystkie działania odbywały się pod okiem doświadczonej kadry sędziowskiej. W niedzielę podsumowano zmagania i wyłoniono mistrzów.
– Praca ratowników wodnych to nie tylko patrole latem, to także całoroczna praca. Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – remontujemy ośrodki, finansujemy szkolenia i podnoszenie kwalifikacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Marszałkowskie wsparcie dla ratowników wodnych
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego konsekwentnie wspiera działalność WOPR w regionie. Corocznie ze środków budżetu województwa trafiają pieniądze na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnianie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym.
Mieszkańcy województwa mieli możliwość wzięcia udziału w projekcie „Ratownik wodny – nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat zdobyło uprawnienia ratownika wodnego. Liderem projektu było Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Każdy uczestnik brał udział w dwóch kursach: ratownika wodnego i kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji sternika motorowodnego lub płetwonurka. WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeprowadził już wszystkie nabory zaplanowane w projekcie, prowadzone są szkolenia.
Aplikacja „Ratunek”
Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. Aplikacja ratująca życie
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
18 maja 2023 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2023 r.