Nestorki uhonorowane
Dzięki tym silnym kobietom możemy lepiej poznać naszą historię. Panie Halina Pniewska i Władysława Niemczewska, które ukończyły właśnie setny rok życia, zostały uhonorowane marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z panią Haliną spotkał się 20 czerwca wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
Halina Pniewska, mieszkanka Ciechanówka (powiat golubsko-dobrzyński), urodziła się 19 czerwca 1923 roku w pobliskim Działyniu. Nestorka jest córką Heleny i Zenona Kaźmierkiewiczów, miała sześcioro rodzeństwa. Ukończyła szkołę rolniczą, całe życie poświęciła pracy na rzecz rodziny i gospodarstwa. Jest nieocenionym źródłem informacji historycznych, przyczyniła się m.in. do powstawania filmu o „Szmalcowni”, obozie przesiedleńczym w Toruniu urządzonym w byłej fabryce smalcu i olejów. Chętnie opowiada o czasie wojny i o ciężkiej pracy, jaką wykonywała będąc dzieckiem.
Wyszła za mąż w 1954 roku, za Tadeusza Pniewskiego, z którym wspólnie prowadziła gospodarstwo. Doczekali się czworga dzieci – córki i trzech synów. Pani Halina bardzo angażowała się w życie swoich dzieci, czynnie udzielała się w szkolnych komitetach rodzicielskich. Na wszystkie uroczystości szkolne piekła swoim dzieciom i wnukom, znane w całej okolicy, pączki i ciasta.
Jest osobą towarzyską, otwartą i gościnną. W wolnych chwilach robi na drutach i zajmuje się ogrodem. Jest bardzo elegancka i zadbana, regularnie korzysta z usług fryzjerskich.
Władysława Niemczewska urodziła się 16 czerwca 1923 roku w Inowrocławiu. Jest czwartym z dziesięciorga dzieci Kazimierza i Marii Graczyków. Po ukończeniu szkoły pracowała w leśniczówce, pomagała też w opiece nad młodszym rodzeństwem.
W 1951 roku wyszła za mąż za Henryka Niemczewskiego, który po wojnie zatrudnił się na kolei. Do Bydgoszczy rodzina przeprowadziła się w latach sześćdziesiątych.
Nestorka z satysfakcją i zaangażowaniem opiekowała się domem i dwojgiem dzieci. Córka pani Władysławy wspomina piękne stroje szyte przez mamę. Jubilatka doczekała się pięciorga wnuków, siedmiorga prawnuków i praprawnuka.
Jest osobą pełną werwy i energii, zawsze pomocną. W wolnych chwilach szczęście dają jej robótki ręczne, lubi robić na drutach.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
23 czerwca 2023 r.