Medale Unitas Durat dla stuletnich mieszkanek regionu
Barbara Ostrowska ze Żnina otrzymała w sobotę (7 grudnia) z rąk przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach naszej akcji honorowania osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznego stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłą środę (4 grudnia) wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek wręczyła podobny medal Feliksie Majcher z Więcborku w powiecie sępoleńskim.
– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Do tej pory spotkaliśmy się i przekazaliśmy medal Unitas Durat z ponad setką osób z regionu, które ukończyły setny rok życia. Spośród uhonorowanych osób zdecydowana większość, dziewięćdziesiąt trzy, to kobiety. Najstarszą obywatelką regionu, która odebrała medal marszałka była Emilia Brączyk, urodzona 25 sierpnia 1910 r. w Danii, w ostatnich latach mieszkanka Torunia.
Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Wysłuchaliśmy od nich historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.
Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Z panią Aurelią Liwińską spotkaliśmy się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, będzie też w przyszłym tygodniu gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107. i 108. urodzin mieszkającej w Chełmnie pani Elżbiety Rogali, ostatnio ponownie podejmowaliśmy przedwojennego ułana, pana Maksymiliana Kasprzaka. Setną osobą, której wręczyliśmy medal była pani Eufemia Bolinowska, mieszkająca w Grębocinie obok Torunia.
Nadal będziemy wręczać każdej osobie, która ukończy setny rok życia, imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W związku z tym zapraszamy do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 grudnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 7 grudnia 2019 r.