Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Medale Unitas Durat dla nestorek w powiecie świeckim i lipnowskim

Władysława Ziółkowska, stuletnia mieszkanka Wałkowisk w powiecie świeckim w poniedziałek (1 marca) została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat. W piątek (26 lutego) do grona rówieśników Niepodległej dołączyła także Zofia Grzybowska, nestorka z Ostrowitego w powiecie rypińskim. Obu paniom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu lat pełnych zdrowia i spokoju!

 

Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis od 2018 roku przyznawane są przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcom regionu, którzy ukończyli sto lat. Do tej pory uhonorowaliśmy 165 seniorów, których historie można poznać na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

W ten sposób dziękujemy za osobiste świadectwa osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.  Nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Władysława Ziółkowska urodziła się w Kole (województwo wielkopolskie), gdzie przez lata pomagała w piekarni, którą prowadził jej ojciec. Po wybuchu drugiej wojny światowej rodzinny interes został zajęty przez okupanta, a po jej zakończeniu rodzina nie była w stanie go dłużej utrzymać. Przenieśli się do krewnych w Łodzi. Z miastem tym pani Władysława związana był przez większość swojego życia, tam poznała swojego męża, pana Stanisława, który pochodził z rodziny o cukierniczych tradycjach. Przez lata małżonkowie prowadzili cukiernię, którą z czasem przejął ich syn. Zakład funkcjonował do 2011 roku. Zabytkowy sprzęt, który służył rodzinie do przygotowywania wypieków, można dziś podziwiać w Starym Młynie w Grucznie (powiat świecki). Dwa lata temu pani Władysława wspólnie z opiekującym się nią synem przeniosła się do naszego regionu i zamieszkała w Borach Tucholskich. Swoje setne urodziny świętowała 30 maja ubiegłego roku. Medal marszałka otrzymała w poniedziałek (1 marca) z rąk przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej.

 

 

W piątek (26 lutego) do grona rówieśników Niepodległej dołączyła Zofia Grzybowska pochodząca z Ostrowitego (powiat lipnowski). Podobnie jak jej rodzice przez cały życie zajmowała się rolnictwem. Nigdy nie lubiła siedzieć bezczynnie i zawsze ciężko pracowała, a na emeryturę przeszła dopiero w 1995 roku. Prowadząc gospodarstwo rolne wychowała czterech synów oraz córkę. Na tym jednak nie kończy się liczna rodzina pani Zofii. Obecnie jest babcią i prababcią dla piętnaściorga wnuków oraz trzydzieściorga prawnuków. To troskliwa osoba, której zawsze dopisywało poczucie humoru, a najwięcej radości sprawiała jej opieka nad zwierzętami. Obecnie mieszka z rodziną w Folwarku (województwo pomorskie), gdzie opiekują się nią najbliżsi. Swoje urodziny świętowała 19 lutego.

 

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali. Wręczamy je przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego lub przekazujemy opiekunom seniorów. 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 marca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 marca 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Wręczenie medalu Unitas Durat Władysławie Ziółkowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Zofia Grzybowska, fot. nadesłane przez rodzinęZofia Grzybowska, fot. nadesłane przez rodzinę