Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane
Medale za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył 18 września w Pałacu w Lubostroniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tych, którzy edukują i promują tradycje naszego województwa. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków
- w kategorii „za prace konserwatorskie i restauratorskie”: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Potulicach oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu.
Parafia w Potulicach otrzymała nagrodę za wykonanie konserwacji i restauracji polichromowanych ścian wnętrza i apsydy klasycystycznego kościoła, który powstał w 1862 według projektu architekta Henryka Marconiego.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu została odznaczona za kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni ewangelicko-augsburskiej, położonej na obrzeżach toruńskiego zespołu staromiejskiego (w granicach kompleksu wpisanego na listę UNESCO).
- w kategorii „za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków”: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu oraz dr Marek Rubnikowicz.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu otrzymało wyróżnienie za działania, które w ciągu ostatnich 36 lat z powodzeniem uzupełniały działania państwowej i samorządowej służby ochrony zabytków w zakresie dokumentacji, badań, edukacji, promocji i troski o ochronę zabytków na terenie miasta oraz (od 2003 roku) powiatu grudziądzkiego.
Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, czego efektem były dynamiczny rozwój instytucji i przyrost liczby odwiedzających, a także uznanie krajowych środowisk muzealników.
Musejon – wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne
- w kategorii wystawa:
– nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za realizację projektu „Modernizacja wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” (prezentacja)
– wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierkowskiej-Priifferowej w Toruniu (za projekt „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu) oraz Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu (za projekt „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”).
- w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:
– nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wydawnictwo Anny Kroplewskiej-Gajewskiej „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Katalog” (prezentacja)
– wyróżnienia: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie (za wydawnictwo pod redakcją Jadwigi Lewandowskiej „Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych”) i Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu (za wydawnictwo „Polska krytyka sztuki na emigracji, 1940-2000, tomy 1-3 – Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu”).
- w kategorii edukacja i regionalizm:
– nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za realizację projektu „Przestrzeń edukacyjna Zabawy ze sztuką” (prezentacja)
– wyróżnienia: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za projekt „XXX Korowód grup zapustnych ulicami Włocławka”) i Muzeum Okręgowe Toruniu (za „Piernikowe Laboratorium – Muzeum Okręgowe w Toruniu”).
Za całokształt działalności specjalne statuetki odebrali dziś historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Michał Franciszek Woźniak i Marek Rubnikowicz, archeolog, działacz na rzecz ochrony i promocji zabytków, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
18 września 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 28 września 2020 r.