Medale Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków
Do końca kwietnia osoby i instytucje mogą zgłaszać się do udziału w jedenastej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”. To nagroda za szczególne osiągnięcia związane z konserwacją, renowacją i opieką nad zabytkami w naszym regionie.
– Medale Hereditas Saeculorum są wyrazem uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w ochronę naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Chcemy promować działania i osiągnięcia w tej dziedzinie, które służą kultywowaniu pamięci o historii i sztuce regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Celem konkursu jest:
- wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości,
- promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku,
- uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.
Medale Hereditas Saeculorum są nagrodą w konkursie „Dziedzictwo wieków”, który ma promować najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia z zakresu konserwacji i restaurowania zabytków. Wyróżnienia są wręczane w dwóch kategoriach. Zgłoszenia składać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy zabytkowych obiektów, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz ochrony i opieki zabytków, służby konserwatorskie, muzea, instytucje i organizacje, a także osoby fizyczne.
Uroczyste wręczenie medali laureatom odbędzie się we wrześniu podczas wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.
Czas na zgłoszenia upływa 30 kwietnia 2022 roku. Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy wysłać pocztą tradycyjną na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń
z dopiskiem: Medal „Hereditas Saeculorum”.
W ubiegłym roku przyznaliśmy medale za wykonane prace konserwatorskie i restauratorskie Parafii Rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) oraz Muzeum Twierdzy Toruń, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się również Zbigniew Nawrocki – realizator i inicjator licznych programów ochrony zabytków w Toruniu, był zaangażowany w procesie wpisania toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Andrzej Budziak – dyrektor Pałacu Lubostroń, który efektywnie zarządza placówką i wspiera przedsięwzięcia konserwatorskie.
Czytaj: Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 marca 2022 r.
ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022 r.