Medal Unitas Durat dla pana Tadeusza
Miłością jego życia są najbliżsi, a pasja było prowadzenie rodzinnego gospodarstwa w Grzywnie koło Chełmży (powiat toruński). Choć trzydzieści lat temu przekazał majątek pod opiekę syna, stuletni Tadeusz Śliwa wciąż dogląda i troszczy się o rodzinne dobra. 6 marca z rąk marszałka Piotra Całbeckiego odebrał medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.
Tadeusza Śliwa urodził się 9 stycznia 1920 roku. W czasie wojny wraz z całą rodziną został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po powrocie do kraju, pan Tadeusz ożenił się i osiadł w Boguszewie pod Grudziądzem. Po kilku latach rodzina przeprowadziła się go Grzywy koło Chełmży, w której prowadzili niewielkie gospodarstwo. Z żoną Wandą przeżyli wspólnie 70 lat. Wychowali razem pięcioro dzieci, czterech synów i córkę.
Pan Tadeusz jest aktywnym seniorem, który interesuje się bieżącymi wydarzeniami i sprawami związanymi z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa. Sam codziennie gotuje obiady, najbardziej lubi rosół. Obecnie pozostaje pod opieką syna Tomasza.
– Spotkania ze stuletnimi mieszkańcami naszego regionu i ich rodzinami to dla mnie wyjątkowe przeżycie – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – Każdy z nich żył w wyjątkowo trudnych czasach, w tym w czasie wojny, ich opowieści pokazują że było to niebezpieczne życie, ale to właśnie te doświadczenia ich zahartowały i stali się jeszcze silniejsi.
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Osoby urodzone w 2018 roku i starsze honorujemy medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto dziewiętnaście osób.
Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.
Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje każdą osobę, która ukończyła setny rok życia. Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl .
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
6 marca 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2020 r.