Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Medycyny Pracy

Połączenie funkcjonujących obecnie trzech wojewódzkich ośrodków medycyny pracy – w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu – w jeden organizm będzie jednym z tematów poruszanych podczas poniedziałkowej (17 lutego) sesji sejmiku województwa. Porządek obrad i projekty uchwał

 

Efektem przyszłej fuzji będzie ujednolicenie i podwyższenie standardów świadczonych usług medycznych, poszerzenie oferty badań diagnostycznych oraz obniżenie kosztów (według szacunków o 900 tys. złotych rocznie, co powinno zapewnić wszystkim trzem placówkom płynność finansową) przy niezmniejszonym poziomie zatrudnienia personelu medycznego i większej dostępności świadczeń.

 

Proces reorganizacji w wojewódzkich placówkach opieki zdrowotnej rozpoczął się w 2007 roku. Osoby, które wówczas krytykowały te kroki, przyznają obecnie, że było to słuszne posunięcie. W wyniku naszych działań połączone zostały:

  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu i Samodzielne Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Toruniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu (w 2010 roku)
  • Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Toruniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu (w 2012 roku)
  • Szpital Wojewódzki we Włocławku i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego we Włocławku (w 2013 roku)
  • Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna w Bydgoszczy z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy (w 2013 roku)
  • Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna w Bydgoszczy z Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym im. T. Browicza w Bydgoszczy (w 2014 roku).

 

„Przeprowadzone zmiany, z perspektywy ponad 10 lat, pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji ekonomicznej i organizacyjnej oraz ugruntowania pozycji wymienionych jednostek pod względem świadczonych wysokospecjalistycznych usług medycznych (…) [przeprowadzone konsolidacje] umożliwiły rozpoczęcie procesów inwestycyjnych w szpitalach wojewódzkich. Pozyskano źródła finansowania na modernizacje, rozbudowy i budowy infrastruktury” – czytamy w projekcie uchwały.

 

– Fachowcy podkreślają, że w medycynie nie ma zamkniętych projektów, dziedzina ta wymaga stałych zmian i nakładów. W samorządzie województwa podzielamy ten słuszny pogląd i realizujemy go w praktyce. Ostatnie lata były w naszym regionie skokiem cywilizacyjnym jeśli chodzi o publiczną służbę zdrowia. Poprawa jakości i rozszerzenie zakresu świadczonych usług, modernizacja i rozbudowa placówek, wysokie lokaty naszych szpitali w ogólnopolskich rankingach – efekty naszych działań są widoczne i odczuwalne przez pacjentów i personel – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Naszym priorytetem jest zawsze dobro pacjenta. Przeprowadzenie konsolidacji przyczyni się, podobnie jak w przypadku szpitali wojewódzkich, m.in. do rozszerzenia działalności WOMP-ów i podniesienia standardów świadczonych przez nich usług. Jestem przekonany, że przyszły Kujawsko-Pomorski Ośrodek Medycyny Pracy z siedzibą w Toruniu i oddziałami w Bydgoszczy i we Włocławku, wykorzystując możliwości wynikające z połączenia jednostek, stanie się ośrodkiem skutecznie wspierającym zdrowie pracowników i bezpieczne warunki pracy.

 

Działalność WOMP-ów zostanie utrzymana w obecnych lokalizacjach: przy ulicy Karłowicza 26 w Bydgoszczy, w Toruniu przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 61-67, przy Szosie Bydgoskiej 46 oraz przy ul. Bydgoskiej 76 oraz przy ul. Wyszyńskiego 21 we Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lutego 2025 r.