Kujawskie wesele w Kłóbce
Kiedyś były wesela! – wspominają najstarsi mieszkańcy Kujaw. Będą mogli je ponownie przeżyć w niedzielę (4 sierpnia). Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce w ramach cyklu „Z życia dawnej wsi” zaprasza na „Wesele na Kujawach”, które organizuje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
– Cieszę się, że przywróciliśmy temu miejscu dawny blask. Od dwóch dekad systematycznie rewitalizujemy kolejne obiekty, dzięki czemu zwiedzający skansen odbywają ciekawą podróż w czasie i poznają życie dawnej wsi. Zapraszam do Kłóbki – unikalnego miejsca w naszym województwie – zachęca marszałek Piotr Całbecki.
Na terenie Perły Kujaw, jak nazywana jest Kłóbka i położony na jej terenie park etnograficzny, będzie można wziąć udział w widowisku, w którym odtworzone zostaną obrzędy weselne z XIX i XX wieku – od wyjścia z kościoła po oczepiny. Goście skansenu zobaczą również stroje weselne i usłyszą muzykę jaka towarzyszyła zabawie. Zwyczaje weselne zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin. Wystąpią też Kapela Ludowa „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespół Folklorystyczny „Kujawioki” z Osięcin.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przygotowało także warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci. Najmłodsi wykonają m.in. rzeźby w korze, zakładki w fajansowe wzory, koszyczki wiklinowe, naczynia na kole garncarskim i wezmą udział w konkursach z Ochotniczą Strażą Pożarną z Krzewia. Nie zabraknie straganów z rękodziełem artystycznym i lokalną żywnością.
Informacje o wydarzeniu na stronie muzeum we Włocławku
W skansenie w Kłóbce dzięki wsparciu samorządu województwa pieczołowicie odtworzono dworskie i wiejskie zabudowania Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Najstarsze obiekty tworzące Park Etnograficzny pochodzą z XVIII wieku. Zdobią go również barokowy kościółek, odrestaurowany Dwór Orpiszewskich z parkiem, zrewitalizowany spichlerz i młyn wodny z początku XIX wieku – najnowsza atrakcja skansenu.
Zobacz:
Bilety – normalny 20 zł i ulgowy 10 zł.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
1 sierpnia 2024 r.