Książnica Kopernikańska: na to czekają czytelnicy
Marszałkowska Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy – powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Wartość inwestycji to 30 milionów złotych.
Otwarte przestrzenie, półki z książkami, które można przeglądać, kanapki, na których można z nimi przysiąść, jasne barwy, dużo naturalnego światła dzięki przeszkleniom całych ścian – tak będzie wyglądało nowe skrzydło naszej biblioteki.
– Wiem od dyrekcji placówki, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Nie każdemu wystarcza bowiem zamówienie książki w internecie i odebranie zamówienia przy kontuarze recepcyjnym.
Zgodnie z założeniami ta część inwestycji powinna się zakończyć w grudniu przyszłego roku.
W planach jest także stworzenie „magazynu studyjnego” – miejsca, w którym Książnica będzie eksponować część swoich cymeliów, oczywiście w odpowiednich warunkach. To bogata i oczywiście bardzo cenna część jej księgozbioru – są to m.in. cenne rękopiśmienne księgi średniowieczne i renesansowe, historyczne druki (najstarsze datowane są na wiek XVI), rękopisy literackie oraz korespondencja pisarzy i działaczy publicznych.
Budynek główny Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego w Toruniu został zbudowany w 1973 w stylu, który można określić jako powojenny modernizm. W latach 2013-2015 gmach przeszedł solidny remont, który poprawił szeroko rozumiane bezpieczeństwo zbiorów – zamontowano m.in. system klimatyzacyjny i system ochrony przeciwpożarowej. W ostatnim czasie biblioteka zakupiła nowoczesne zaawansowane urządzenia do digitalizacji oraz do konserwacji zbiorów.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 września 2022 r.