Aktualności

Odkrycia archeologiczne we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot WPK
Odkrycia archeologiczne we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot WPK

Kolejne tajemnice przeszłości we Wdeckim Parku Krajobrazowym

Zespół badawczy Wdeckiego Parku Krajobrazowego kolejny raz trafił na ślady bogatej przeszłości obszaru Borów Tucholskich. W trakcie badań dokumentujących dziedzictwo kulturowe terenu parku, dokonano odkrycia wyjątkowego miejsca łączącego w sobie szerokie spektrum historii województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W październiku na terenie osady leśnej Grzybek (gm. Osie), nad brzegiem Zalewu Żurskiego, członkowie zespołu badawczego Wdeckiego Parku Krajobrazowego natrafili na samotną mogiłę niemieckiego żołnierza, poległego w lutym 1945 roku w trakcie walk o wyzwolenie Osia spod niemieckiej okupacji. W porozumieniu z Komendą Powiatową Policji w Świeciu oraz Prokuraturą Rejonową w Świeciu podjęto prace ekshumacyjne.

 

W trakcie prac ekshumacyjnych miejsce to odsłoniło dodatkowo kolejne tajemnice związane z przeszłością Borów Tucholskich. W obrębie mogiły odkryto fragmenty neolitycznych naczyń ceramicznych sprzed 5 tys. lat oraz narzędzia krzemienne cofające przeszłość tego miejsca jeszcze dalej na skali czasu aż do 9 tys. lat wstecz, kiedy na obszar dzisiejszych Borów Tucholskich przybywali pierwsi ludzie. Są to najstarsze ślady przeszłości osadnictwa ludzkiego, które do tej pory zostały odkryte w trakcie prac prowadzonych przez Wdecki Park Krajobrazowy.

 

Dodatkowo, w pobliżu mogiły, na samym brzegu Zalewu, odkryty został zbiór 27 monet, które stanowiły prawdopodobnie kolekcję jednego z niemieckich żołnierzy, walczących w tym miejscu w lutym 1945 roku. W okolicy, gdzie znaleziono monety przebiegał szlak bojowy 73. Dywizji Werhmachtu, której żołnierze stacjonowali w tym miejscu. Wśród monet znaleziono m.in. egzemplarze pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego, carskiej Rosji, Francji czasów Napoleona III czy też polskie złotówki z II RP. Jednak najciekawszą monetą w tym zbiorze jest follis bizantyjskiego cesarza Bazylego II Bułgarobójcy, datowany na przełom X oraz XI wieku.

 

To nie pierwsze cenne historycznie znalezisko na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. W 2017 roku w okolicy rezerwatu przyrody w rejonie Osia odkryto pozostałości gockiej osady z IV wieku (więcej).

 

Czytaj także Świat sprzed tysięcy lat – rozmowa z Mateuszem Sosnowskim, odkrywcą gockiej osady w Borach Tucholskich.

 

Wdecki Park Krajobrazowy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

6 grudnia 2024 r.