Kolęda dla nieobecnych
„I przekonaj, że tak ma być; że po głosach tych wciąż drży powietrze; że odeszli po to by żyć; i tym razem będą żyć wiecznie” – we wtorek (21 grudnia) pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyło się tradycyjne bożonarodzeniowe spotkanie. Gospodarzem uroczystości był marszałek Piotr Całbecki.
Modlitwę za nieobecnych odmówił ks. Sylwester Szwajca, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Hołd pomordowanym złożyli także wicemarszałek Senatu VIII kadencji i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, dk. prof. Waldemar Rozynkowski, prof. Michał Białkowski, autor instalacji artysta rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz i harcerze Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.
– Niech te święta i pamięć o tych, którzy odeszli, będą dla wszystkich przesłaniem do czynienia dobra. Żebyśmy nigdy nie dopuścili w naszych sercach do występowania przeciwko drugiemu człowiekowi, żebyśmy nie dopuścili do siebie nienawiści. Święta są po to, aby oczyścić serce i szczerze składać życzenia pokoju, dobra, ciepła – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 powstał z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Pomnik został wykonany według projektu Zbigniewa Mikielewicza. Jego wygląd ma przypominać rozstrzelany dom. Bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku odsłania metalową płytę z nazwami ponad 400 miejsc kaźni, w których Niemcy dokonywali egzekucji. Obok, na tablicy z informacją historyczną, znajduje się też fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Toruński pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej jest symbolicznym miejscem upamiętnienia bestialsko zamordowanych polskich cywili.
Więcej o świątecznym czasie na Kujawach i Pomorzu w zakładce „Nasze święta„.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
21 grudnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2021 r.