Jak założyć pasiekę w mieście
Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach są jednym z tematów konferencji szkoleniowej „Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”, która odbyła się 7 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Do udziału zaprosiliśmy zwłaszcza osoby zainteresowane założeniem własnej pasieki.
– Pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze – wiemy o tym, bo od ubiegłego roku wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu z powodzeniem prowadzimy pasiekę na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Wiemy też, że miód wyprodukowany przez nasze pszczoły jest czysty, zdrowy i bezpieczny – potwierdzają to szczegółowe badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nasza konferencja to kolejne przedsięwzięcie, którym promujemy piękną ideę pszczelarstwa, nie tylko na terenach wiejskich, ale również w miastach – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych, i instytucjach publicznych – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tysięcy pszczół (więcej). W Toruniu hodowlę pszczół prowadzi także Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury.
Prowadzenie pasieki w miastach jest jednym z tematów konferencji „Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”, która odbyła się 7 grudnia – w dniu św. Ambrożego, patrona pszczelarzy – w Urzędzie Marszałkowskim. Podczas spotkania była też mowa o możliwościach eliminowania masowego ginięcia pszczół poprzez właściwą gospodarkę pasieczną. W konferencji uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.
Wyniki badań miodu z pasieki na dachu Urzędu Marszałkowskiego
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
28 listopada 2017 r.
ostatnia aktualizacja: 8 grudnia 2017 r.