Radioterapia we Włocławku przyjmuje pacjentów
Pacjentów przyjmuje już nowo uruchomiony włocławski zakład radioterapii bydgoskiego regionalnego Centrum Onkologii. Terapię w tej bardzo potrzebnej w tej części regionu placówce będą odbywać pacjenci onkologiczni z rejonu Włocławka, którzy w innych warunkach byliby zmuszeni do dojazdów do Bydgoszczy. Obiekt powstał dzięki środkom naszego RPO poprzedniej perspektywy, wyposażenie sfinansowały bydgoski ośrodek onkologiczny i Ministerstwo Zdrowia. Oficjalne otwarcie odbyło się 15 listopada.
– Radioterapia jest skuteczną metodą leczenia w wielu chorobach nowotworowych, dlatego uznaliśmy za konieczne, by taka jednostka na potrzeby mieszkańców tej części regionu powstała. Dostęp do medycyny onkologicznej powinien być jak najłatwiejszy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Na potrzeby zakładu, który będzie przyjmować do tysiąca pacjentów rocznie, powstał przy ul. Łęgskiej 55 trzykondygnacyjny budynek z dwoma bunkrami na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne. Prace budowlane zakończyły się w ubiegłym roku.
Na razie zamontowano tu jeden akcelerator. To nowe, nowoczesne urządzenie, takie samo jak te, których CO używa z Bydgoszczy. Kosztowało 7,9 mln złotych, centrum sfinansowało go samodzielnie. Drugie, podobne, trafi do Włocławka w grudniu, ale konieczny długi proces montażu i kalibrowania sprawia, że kierownictwo CO zakłada jego terapeutyczne uruchomienie dopiero wiosną. Kosztował 9,2 mln złotych, z czego 7,5 mln pochodziło z puli narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, którego dysponentem jest Ministerstwo Zdrowia.
Zakład radioterapii uzupełnia funkcjonujące wcześniej we Włocławku Centrum Diagnostyczno-Lecznicze, będące filią bydgoskiego ośrodka onkologicznego. Placówka świadczy zaawansowaną technologicznie diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania techniką USG, mammografia), posiada też zespół poradni przyjmujących pacjentów w trybie ambulatoryjnym, salę zabiegową z chirurgią jednego dnia oraz ambulatorium chemioterapii.
Dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski podkreśla, że uruchomienie zakładu to wspólny sukces wszystkich zaangażowanych w jego powstanie środowisk – samorządów regionu i miasta oraz zespołu CO. Placówka będzie funkcjonować w ścisłym powiązaniu z bydgoską centralą, z którą jest połączona linią światłowodową.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 listopada 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2017 r.