Honorujemy rówieśników Niepodległej
Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W ubiegły poniedziałek (20 sierpnia) radny województwa Ryszard Kierzek odwiedził mieszkanki powiatu żnińskiego Anielę Żurawską i Marię Wargacką, we wtorek (21 sierpnia) przewodniczący sejmiku Ryszard Bober spotkał się z Moniką Ćwiek z Kowalewa Pomorskiego, a radny Marek Domżała z mieszkankami powiatu nakielskiego Łucją Szyperską i Elżbietą Musiał, zaś w środę (22 sierpnia) radna Agnieszka Kłopotek odwiedziła mieszkanki powiatu sępoleńskiego Jadwigę Jańczak i Cecylię Araszewicz.
Przewodniczący i radni wręczyli stulatkom wybite z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas spotkań życzyli im zdrowia i kolejnych lat życia, wysłuchali także ich historii. Biogramy rówieśniczek Niepodległej.
O rówieśnikach Niepodległej, uhonorowanych medalami marszałka, pisaliśmy w materiałach:
- Podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej,
- Uroczysta sesja sejmiku w Bydgoszczy,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej z Bydgoszczy i Wylatowa,
- Medale Unitas Durat dla stuletnich mieszkanek powiatu inowrocławskiego,
- Medale Unitas Durat dla rówieśników Niepodległej,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej z Bydgoszczy oraz powiatów rypińskiego i włocławskiego,
- Medale Unitas Durat dla stulatek z Włocławka,
- Medal Unitas Durat dla rówieśniczki Niepodległej z Chodcza.
W naszej zakładce „Rówieśnicy Niepodległej” znajdują się informacje o wszystkich uhonorowanych stulatkach.
W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około sto siedemdziesiąt osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. Ich dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
27 sierpnia 2018 r.