Filharmonia nasza wspaniała
Trwają zaawansowane prace przygotowujące szacowane na blisko 170 milionów złotych rozbudowę i remont gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Z myślą o inwestycji zmieniono już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obecnie przygotowywany jest ostateczny program funkcjonalno-użytkowy, a w połowie roku planowane jest rozpisanie konkursu na koncepcję architektoniczną. 11 stycznia w FP, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, kierownictwa placówki i mediów, odbyło się spotkanie na ten temat.
– Ta inwestycja to konieczność choćby dlatego, że ze względu na szczupłość miejsca pewnych przedsięwzięć artystycznych nie da się tu obecnie realizować. Musimy poprawić warunki pracy zespołu, zapewnić możliwość rejestrowania koncertów; FP musi mieć solidne i nowoczesne zaplecze estrady, odizolowane od siebie akustycznie sale koncertowe i sale prób, parking z prawdziwego zdarzenia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Nowoczesność i tradycja
Wstępne założenia rozbudowy są znane – tuż za istniejącym, powstałym w latach pięćdziesiątych budynkiem zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów, co na pewno ucieszy tych wszystkich, którym zdarza się szukać miejsca do zaparkowania w tym rejonie tuż przed ważnym koncertem. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Pod uwagę brane jest też otwarcie tu ogólnodostępnej restauracji.
Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawią się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.
Od Steinwaya do … windy
A już teraz nasza filharmonia kupuje instrumenty muzyczne oraz sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i rejestracyjny, a także komputery i oprogramowanie za ponad 15 milionów złotych. Pierwszymi zakupami, które znalazły się już w gmachu przy ul. Szwalbego, są m.in. dwa fortepiany koncertowe prestiżowej marki Steinway, dwie harfy, cztery inne fortepiany, pianina, wiolonczele, fagoty i kontrafagot. Trwa przetarg na dostawę kolejnych, m.in. trąbek, puzonów, instrumentów perkusyjnych i klawesynu.
Melomani doczekali się też w filharmonii windy.
Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, budżetu województwa oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Filharmonia Pomorska w liczbach
- sala koncertowa na 880 miejsc
- znakomita, słynna w świecie akustyka
- sala kameralna na 170 miejsc
- foyer koncertowe na 170 miejsc
- 47-głosowe mechaniczne organy
- 1400 wydarzeń artystycznych w sezonie
- 190 tys. odbiorców
- 129 pracowników
- 60 pomieszczeń
- kolekcja 149 obrazów
- kolekcja 30 gobelinów
- kolekcja 77 rzeźb
- kolekcja 56 rysunków
Czwarty krąg opery, środowiskowa aktywność Biblioteki Bełzy i Centrum Kultury
Do rozbudowy – czwarty krąg za 80 milionów złotych – przygotowuje się też Opera Nova, która zakończyła właśnie wart 14 milionów projekt inwestycyjny obejmujący m. in. położenie nowej podłogi sceny głównej i montaż sceny obrotowej, a także zakupy instrumentów muzycznych, w tym dwóch najwyższej klasy fortepianów koncertowych. Więcej
Wśród marszałkowskich instytucji kultury są także działające w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. Witolda Bełzy. Centrum Kultury organizuje szereg kursów, warsztatów i prelekcji oraz przeglądów i wydarzeń artystycznych. W wykładach i zajęciach w ramach działających pod skrzydłami placówki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii Sztuk Wszelakich oraz Małego Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczy 650 osób, kolejne 280 działa w klubach i kołach zainteresowań. (Więcej) Bydgoska biblioteka od 115 lat gromadzi i udostępnia opracowania z różnych dziedzin wiedzy, edukuje, organizuje imprezy czytelnicze i spotkania z autorami. Poza książnicą główną, na terenie miasta działa jej 26 filii. W zbiorach znajduje się 930 tysięcy książek i czasopism oraz blisko 70 tysięcy starodruków i wydawnictw specjalnych. (Więcej)
- Zobacz też Wielka muzyka na wyciągnięcie ręki
W spotkaniu na temat inwestycji w Filharmonii Pomorskiej uczestniczyli także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Krupa i radny województwa Konstanty Dombrowicz.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 stycznia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2019 r.