Europejczycy o Zielonym Ładzie
Europejski Tydzień Miast i Regionów – największe doroczne wydarzenie poświęcone polityce regionalnej Unii Europejskiej – odbywa się tym razem przede wszystkim w sieci. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył (19 października) w debacie online poświęconej lokalnym aspektom Europejskiego Zielonego Ładu, czyli nowej unijnej strategii rozwoju, której celem głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki UE.
W debacie, którą moderował Gianluca Spinaci z Komitetu Regionów, wzięli także udział m.in. premier austriackiej Karyntii Peter Kaiser, przewodniczący Rady Regionalnej włoskiego regionu Veneto Roberto Ciambetti oraz odpowiedzialny za środowisko, zrównoważony rozwój i energię ze źródeł odnawialnych we francuskim departamencie Bouches-du-Rhône Didier Réault, a także przedstawiciele administracji regionalnych i lokalnych Włoch, Francji, Grecji i serbskiej Vojvodiny.
Konferencja podzielona została na trzy części:
- zasoby naturalne i zrównoważona produkcja żywności
- gospodarka w obiegu zamkniętym (czyli minimalizującym zużycie surowców, produkcję odpadów, emisje do środowiska i straty energii)
- klimat i energia.
Marszałek Piotr Całbecki, który wystąpił w pierwszej części, poruszył kwestie związane z wdrażaniem Zielonego Ładu w naszym regionie. Podkreślił, że samorządowe władze województwa przykładają wielką wagę do działań proekologicznych promując i wspierając rozwiązania na rzecz ograniczenia szkodliwych emisji oraz w dziedzinie zielnej energetyki i edukacji ekologicznej. Dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, a kluczowa wydaje się konieczność zmiany świadomości społecznej. Odnosząc się do możliwych działań Komisji Europejskiej, które mogłyby ułatwić wdrażanie Zielonego Ładu, stwierdził między innymi: – Chciałbym zasugerować Komisji Europejskiej rozważenie stworzenia specjalnej platformy „Strażników Zielonego Ładu”, by łączyć dobrych adwokatów ziemskiej biosfery ze wszystkich regionów Unii Europejskiej. Ta sieć niewątpliwie wsparłaby wysiłki regionów i miast by przywrócić bioróżnorodność, ograniczyć szkodliwe emisje i zachęcić do efektywnego wykorzystywania zasobów poprzez dążenie do czystej gospodarki w obiegu zamkniętym.
Marszałek Piotr Całbecki, jako członek Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów, był sprawozdawcą opinii komitetu w sprawie adekwatności aktów prawa europejskiego kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, w tym unijnej dyrektywy wodnej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa urzędu Marszałkowskiego
19 października 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2020 r.