Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Epidemia. Ośrodki wytchnieniowe dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych

Samorząd województwa uruchomił dwa ośrodki wytchnieniowe, dedykowane białemu personelowi pięciu kujawsko-pomorskich szpitali znajdujących się na pierwszej linii walki z epidemią. – Chcemy, by służyły tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa. Placówki prosimy o kontakt z p. Katarzyną Wilczyńską, tel. 660 667 943.

Zostały zorganizowane w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja i domy mobilne, zakupione przez samorząd województwa w czasie walki ze skutkami nawałnic sprzed kilku lat). Na medyków czeka 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami, ale w każdej chwili możemy przyjąć jednocześnie nawet 100 osób. W Przysieku oddajemy im do dyspozycji także zadbany park przy hotelu Daglezja

Zapewniamy też zdalną pomoc psychologiczną i wyżywienie, książki i audiobooki udostępnione przez  Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz, jak w zwykłych hotelach, telewizję i internet. Możemy też zorganizować transport do każdego z ośrodków.

Zakładamy, że ośrodek w Przysieku będzie służył jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno jako miejsce dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.

Oba są dedykowane białemu personelowi (lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym) zatrudnionemu w pięciu kujawsko-pomorskich szpitalach funkcjonujących w sytuacji epidemii w podwyższonej gotowości. Miejsca w nich będziemy udostępniać zgodnie z zapotrzebowaniem tych placówek.

Ośrodki zostały zorganizowane w uzgodnieniu z właściwymi służbami sanitarnymi, z uwzględnieniem reżimu przeciwepidemicznego. Korzystający z nich nie będą się bezpośrednio kontaktować z personelem obiektów hotelowych. Pokoje będą dezynfekowane każdorazowo po ich zwolnieniu przez certyfikowaną wyspecjalizowaną firmę. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że miejsca te nie są przeznaczone dla osób chorych czy zarażonych.

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.   Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

27 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2020 r.