Świętowaliśmy Wielki Dzień Pszczół
8 sierpnia to ogólnopolskie święto, które przypomina nam, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. Bez ich pracy rolnictwo nie mogłoby istnieć – zapylają one kwiaty drzew i krzewów owocowych, warzyw i innych roślin. Aż jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna od zapylania przez owady.
– Pszczoła miodna odgrywa bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo podtrzymuje bioróżnorodność. Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół chciałbym złożyć życzenia wszystkim pszczelarzom, którzy dbają o dobrostan tych niezwykle cennych owadów, ale również przyrodnikom i wszystkim mieszkańcom regionu, którzy swoim odpowiedzialnym zachowaniem dbają o środowisko – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, prywatnie zapalony pszczelarz.
Na dachu Urzędu Marszałkowskiego znajduje się pasieka, gdzie od kilku lat w pięciu ulach mieszka pięć pszczelich rodzin liczących 40-50 tysięcy owadów każda. To niewielka pasieka, z której miód zapakowany w niewielkie słoiczki jest oryginalnym prezentem dla gości Urzędu Marszałkowskiego. Sierpień to końcówka sezonu miodowego i powolne przygotowania do zimy.
Nasze pszczoły penetrują w swoich lotach najbliższą okolicę, dlatego wytwarzany przez nie miód powstaje na bazie nektarów lipowego i akacjowego. Jest on za każdym razem sprawdzany – z powodzeniem przechodzi badania czystości, jest zdrowy i można go spokojnie spożywać. W centrach europejskich miast, także w Polsce, ule pojawiają się coraz częściej – na dachach hoteli, restauracji, gmachów publicznych.
Aby zadbać o dobro pszczół, warto starać się wybierać produkty rolnictwa ekologicznego. Są one nie tylko pozbawione chemicznych substancji i zdrowsze, ale także ich produkcja jest przyjazna środowisku. Miody oferowane przez regionalnych rolników można zakupić na targowiskach oraz podczas okienek zakupowych w sklepie internetowym Lokalna Żywność.
Czytaj: Targowiska zapraszają na zakupy (kujawsko-pomorskie.pl)
Lipcowe smaki regionu (kujawsko-pomorskie.pl)
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 sierpnia 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 9 sierpnia 2022 r.