Jak zagospodarować dawne fortyfikacje
Zarządzanie i gospodarowanie dawnymi zespołami fortyfikacyjnymi, zwłaszcza w perspektywie wykorzystania środków z Unii Europejskiej, to temat organizowanej z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego konferencji „Dawne fortyfikacje – dla turystyki, rekreacji i kultury”. Trwające od czwartku (12 maja) czterodniowe sympozjum odbywa się w Bydgoszczy i Toruniu.
Województwo kujawsko-pomorskie wyróżnia się wyjątkowo bogatym zasobem zespołów fortyfikacji nowożytnych – dawnych twierdz Toruń, Grudziądz i Chełmno. Na terenie województwa można zapoznać się z wielowiekowym dziedzictwem budownictwa obronnego: od Biskupina, przez średniowieczne zamki i mury miejskie, dzieła obronne okresu staropolskiego i zaborów, po „bunkry” polskie i niemieckie z II wojny oraz obiekty militarne Paktu Warszawskiego, w tym – z unikatowymi w skali Europy budowlami obronnymi: krzyżackimi zamkami czy Cytadelą Grudziądzką.
– Rozsiane po całym regionie dawne obiekty fortyfikacyjne, to świadectwo bogatej historii naszego regionu i ważna część dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza, w której drzemie ogromny potencjał. Mamy w regionie dobre przykłady dostosowania powojskowych budowli do nowych funkcji. Wiele z nich wciąż jednak czeka na zagospodarowanie i rewitalizację – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Konferencję, która odbędzie się między 12 a 15 maja w Urzędzie Marszałkowskim (czwartek), Forcie IV w Toruniu (piątek), Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy – Oddział EXPLOSEUM (sobota) oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (sobota) organizują wspólnie Urząd Marszałkowski, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Polski Komitet Narodowy ICOMOS – Komisja Architektury Militarnej, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami O/Toruń oraz Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji w Toruniu.
Celem spotkania jest skonfrontowanie problemów, jakie starają się rozwiązywać zarządzający dawnymi fortyfikacjami na terenie województwa, z dokonaniami w kraju i zagranicą oraz poszerzenie wiedzy o możliwościach pozyskania i wykorzystania dotacji w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Głównymi obszarami problemowymi konferencji będą:
- zabytkowe fortyfikacje nowożytne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – stan a perspektywy zagospodarowania.
- osiągnięcia w rewaloryzacji i zagospodarowaniu zespołów fortecznych współfinansowane ze środków UE w latach 2007-2013 – wnioski
- zarządzanie zabytkowymi fortyfikacjami z perspektywy jednostek skarbu państwa, samorządu terytorialnego, podmiotów gospodarczych i stowarzyszeń.
- możliwości aplikowania środków UE z nowej perspektywy finansowej na cele zagospodarowania dawnych fortyfikacji.
Konferencja skierowana jest do właścicieli i zarządzających zabytkowymi fortyfikacjami – zarówno na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jak i kraju; samorządów, osób prawnych i fizycznych oraz stowarzyszeń władających fortyfikacjami; inwestorów zainteresowanych zagospodarowaniem dawnych fortyfikacji; a także służb konserwatorskich i środowisk naukowych. W spotkaniu weźmie udział około 100 osób.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 maja 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 13 maja 2016 r.