Co się dzieje na kujawsko-pomorskiej wsi?
Kujawsko-pomorska wieś staje się coraz lepszym miejscem do życia. Dzięki pomysłom samorządowców inwestycje z udziałem środków dzielonych przez Urząd Marszałkowski w ostatnich latach zaszły pozytywne zmiany, dotyczące niemal wszystkich dziedzin życia. Powstały nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne, zmodernizowano drogi, zrewitalizowano centra miejscowości, mieszkańcy korzystają z lepszych szkół, łatwiej dostępnych przedszkoli.
Potwierdzają to statystyki –jesteśmy chociażby w czołówce województw jeśli chodzi o liczbę zainstalowanych wiejskich przyzagrodowych oczyszczalni ścieków. Główny Urząd Statystyczny podaje, że mamy ich ponad 17 tysięcy, co daje nam trzecie miejsce w kraju.
Marszałkowski budżet obywatelski
Zakładamy, że to mieszkańcy wiedzą najlepiej na co przeznaczyć kierowane do nich środki finansowe. Dlatego, jako jedyne województwo w kraju, wprowadzamy w szerokiej skali mechanizm o nazwie „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS), z którego na różnorodne potrzeby mieszkańców konkretnych społeczności zostanie przeznaczone około pół miliarda złotych, pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego i PO Ryby.
– Środki marszałkowskiego budżetu obywatelskiego znajdują się w dyspozycji Lokalnych Grup Działania (LGD), czyli partnerstw mieszkańców, organizacji pozarządowych i samorządów. Trafią one między innymi na aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców, w tym tworzenie klubów samopomocy i świetlic środowiskowych, wspieranie przedsiębiorczości społecznej, a także na dofinansowanie inwestycji przyczyniających się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej, rozbudowy publicznej infrastruktury i wsparcie działalności przedsiębiorstw. Realizacja projektów jest możliwa właśnie dzięki pomysłom zwykłych mieszkańców województwa. Działalność Lokalnych Grup Działania nie ogranicza się jedynie do mniejszych miejscowości i wsi, w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców dysponują środkami na realizację tzw. projektów miękkich – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.
Bezpieczne drogi i ścieżki
Jednym z naszych celów jest poprawa jakości dróg, z których na co dzień korzystają mieszkańcy małych miejscowości. Dzięki środkom pochodzącym z zakończonego na początku roku konkursu w ramach PROW możliwe było zbudowanie i remont 195 kilometrów dróg lokalnych w całym województwie. Z myślą o rowerzystach i pieszych przeznaczymy 17,3 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę i przebudowę ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. W trwającym do 28 kwietnia konkursie maksymalna kwota dofinansowania do budowy 1 kilometra ścieżki to 300 tysięcy złotych.
Gospodarka wodna
Nie zapominamy także o inwestycjach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W konkursie PROW samorządy lokalne oraz spółki z ich udziałem ubiegają się o dofinansowanie na projekty budowy, przebudowy lub wyposażenia ujęć i stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowych, oczyszczalni ścieków (także przydomowych), sieci kanalizacyjnych oraz instalacji do systemów zaopatrzania w wodę. W puli znajduje się prawie 63 miliony złotych. Wnioski można składać do 16 lutego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
2 stycznia 2017 r.