Chętnie dzielą się doświadczeniem. Mieszkanki regionu z odznaczeniami
Za nami kolejne spotkania z najstarszymi mieszkankami regionu. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził Zofię Witkowską z powiatu wąbrzeskiego, a przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska Mariannę Gąsiorek z powiatu mogileńskiego. Seniorki otrzymały marszałkowskie medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W sobotę (5 marca) członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska wręczyła go również Janinie Kozłowskiej (powiat włocławski).
– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Córka Stanisława i Stanisławy Jasińskich, pochodząca z Rycharcic w województwie mazowieckim, urodziła się 17 lutego 1922 roku. Pani Zofia Witkowska od wielu lat jest związana z naszym regionem. Po ślubie zamieszkała w Gzikach (powiat grudziądzki). Krótko przebywała za granicą, jednak powróciła i na stałe osiedliła się w Mgowie (powiat wąbrzeski). Miała pięcioro dzieci, trzy córki i dwóch synów. Poświęcała się wychowywaniu dzieci i pracom domowym, a czas wolny umilało jej szydełkowanie. Ma dziesięcioro wnucząt, czternaścioro prawnucząt i dwoje praprawnucząt. Pełny biogram.
Marianna Gąsiorek pochodzi z Bielowic w powiecie opoczyńskim, urodziła się 20 lutego 1922 roku. Miała trzy siostry. Czas wolny spędzała na tkaniu i przędzeniu, były to jej ulubione zajęcia. W okolicach Mogilna osiedliła się w latach 70. Urodziła jedenaścioro dzieci, wychowała ośmioro z nich. Pani Marianna w pełni oddala się macierzyństwu, zajmowała się także domem. Doczekała dziesięcioro wnucząt i dwadzieścioro prawnucząt. Jest radosną osobą, pełną pozytywnego nastawienia. Pełny biogram.
Od urodzenia mieszka na Kujawach. Janina Kozłowska na świat przyszła 5 marca 1922 roku. Miała trzy siostry, była najmłodsza z nich. W dzieciństwie straciła matkę, wówczas jej wychowaniem zajmowała się druga partnerka ojca. W czasie wojny pracowała przymusowo w lesie. W wieku 23 lat poślubiła Czesława Kozłowskiego, z którym miała troje dzieci, opiekowała się także jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. Wspólnie prowadzili zakład krawiecki. Pani Janina doczekała sześcioro wnucząt, dwanaściorga prawnucząt i trojga praprawnucząt. Mieszka z córką w Adaminowie (powiat włocławski). Pełny biogram.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
4 marca 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 7 marca 2022 r.