Centrum w Górsku dla młodzieży
Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego oraz przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera 16 października odbyło się uroczyste podsumowanie projektu budowy Centrum Edukacji Młodzieży im. księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku. Centrum powstało w ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Centrum w Górsku prowadzi Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (michalici). Instytucja podejmuje różne inicjatywy wychowawcze i edukacyjne. Jest między innymi organizatorem Konkursu Wiedzy o Wielkich Polakach w województwie kujawsko-pomorskim. W centrum organizowane są różnego rodzaju szkolenia i zajęcia dla szkół aktywizujące młodzież poprzez słowo, muzykę i teatr.
W październikowej uroczystości otwarcia centrum uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski a także krewni księdza Jerzego, przedstawiciele środowisk pielęgnujących pamięć o kapłanie z całej Polski, kilkuset harcerzy z regionu oraz uczniowie pobliskich szkół. Informacja o uroczystościach na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP tutaj.
Piątkowe spotkanie podsumowujące realizację projektu budowy centrum będzie okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. W programie między innymi występ chóru Harmonia.
Realizatorem projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w partnerstwie z parafią Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, Kurią Generalną Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz Zgromadzeniem Braci Pocieszycieli z Getsemani we Włocławku. Przedsięwzięcie dotyczy budowy infrastruktury na szlaku pielgrzymkowym upamiętniającym miejsca związane z ostatnimi godzinami życia kapłana.
Oprócz utworzenia Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku projekt obejmuje także zakończoną już modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W ramach zadania powstaje też multimedialne muzeum przy parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku poświęcone osobie kapłana. Ta część projektu przewiduje wykończenie już istniejącego obiektu, zakup wyposażenia oraz opracowanie materiałów multimedialnych.
Wartość całego projektu to 11,5 miliona złotych. Dofinansowanie z naszego RPO to 9,8 miliona złotych. Oficjalna inauguracja szlaku jest planowana na początek nowego sezonu turystycznego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego