Bydgoszcz i Toruń świętują stulecie powrotu do wolnej Polski
Obchodzimy stulecie powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. W Bydgoszczy, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, dziś (20 stycznia) zostały odsłonięte umieszczone na historycznych gmachach tablice pamiątkowe poświęcone ojcom naszej niepodległości. Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska uczestniczyli w czwartkowej (16 stycznia) uroczystej rocznicowej sesji Rady Miasta Torunia. Bydgoszcz – 100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski (film 12,35 min)
Ceremonie odsłonięcia trzech pierwszych tablic, poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu i generałowi Józefowi Hallerowi, odbyły się dziś (20 stycznia). Marszałek Piłsudski, który odwiedził Bydgoszcz jako naczelnik państwa w czerwcu 1921, ma swoją na głównej elewacji hotelu Pod Orłem.
Tablica poświęcona Romanowi Dmowskiemu, człowiekowi, który wspólnie z Ignacym Paderewskim podczas konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku skutecznie zabiegał o korzystne dla Polski zapisy w traktacie wersalskim, pojawiłą się przy wejściu do wojewódzkiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Jagiellońskiej 9. Ten wybitny mąż stanu i publicysta polityczny, w wolnej Polsce m.in. minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm, odwiedził miasto nad Brdą w kwietniu 1927. W resursie kupieckiej wygłosił wówczas przemówienie wzywające do odrodzenia narodowego.
Wojciech Korfanty, działacz narodowy i niepodległościowy związany z Górnym Śląskiem, polityk, dziennikarz i wydawca, w styczniu 1919 roku prowadził w Bydgoszczy rokowania z niemiecką administracją na temat autonomii Wielkopolski zanim jeszcze wysokie umawiające się strony rozstrzygnęły kwestię polskich granic w traktacie wersalskim. Rzecz działa się w gmachu, który mieści obecnie Urząd Wojewódzki i tu właśnie pojawiłą się tablica z jego nazwiskiem i stosowną inskrypcją.
Swoje tablice w Bydgoszczy mają także wojskowi, którzy przynieśli wolność Pomorzu i Kujawom Zachodnim – generał Józef Haller, który w listopadzie 1920 wizytował zlokalizowany tu szpital Czerwonego Krzyża, na rektoracie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; generał Józef Dowbor-Muśnicki, który wyzwalał Bydgoszcz w styczniu 1920 i odebrał defiladę zwycięstwa na głównym placu miasta, na frontonie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku. Ceremonia odsłonięcia tej ostatniej odbędzie się w środę (22 stycznia). Generał Dowbor-Muśnicki, który oficerskie szlify zdobył w rosyjskiej armii carskiej, był dowódcą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w Wielkopolsce zorganizował wówczas regularną armię liczącą 100 tysięcy żołnierzy.
W czwartek (16 stycznia) miała miejsce inauguracja obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do macierzy. W uroczystej sesji Rady Miasta w historycznym Ratuszu Staromiejskim uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Gospodarz województwa przyjął z rąk prezydenta Michała Zaleskiego przyznany samorządowi województwa okolicznościowy medal wybity z okazji 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski,
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
16 stycznia 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2020 r.