Aktualności

Budżet 2025, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i zarządu województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP
Budżet 2025, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego i zarządu województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

Budżet 2025: rekordowe nakłady, rewolucyjne podejście, innowacyjne myślenie

Blisko 5 mld złotych – tyle na prowadzenie polityki rozwoju ma w tym roku samorząd województwa. – Najwięcej, pół miliarda złotych, przeznaczamy na inwestycje drogowe, co przełoży się na 130 kilometrów zmodernizowanych dróg. Dwie nasze inwestycje w dziedzinie kultury, finiszująca rozbudowa Opery Nova i startująca rozbudowa Filharmonii Pomorskiej, to prawdziwa rewolucja! – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki. W poświęconej tegorocznemu budżetowi województwa czwartkowej (9 stycznia) konferencji prasowej uczestniczyli też wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.

 

Na łączną pulę wydatków składają środki budżetowe sensu stricte (nieco ponad 2 mld złotych), zaplanowane do uruchomienia w tym roku środki naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (nieco ponad 2 mld złotych) oraz środki z innych źródeł, w tym Krajowego Planu Odbudowy, które ostrożnie szacujemy na niecałe 400 mln złotych.

 

Wieś i rolnictwo

 

Na wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich tylko z budżetu województwa przeznaczamy 200 mln złotych, do tego dochodzą pieniądze z FEdKP i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Najważniejsze kierunki wsparcia to budowa lokalnych dróg w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, retencja (czyli systemy zatrzymywania wód opadowych i nawadniania pól i łąk), promocja zdrowego stylu życia (dotacje dla kół gospodyń wiejskich w całym regionie) i promocja lokalnej żywności. Pod tym ostatnim hasłem kryje się rozszerzenie oferty naszego sklepu internetowego Lokalna Żywność i stworzenie dla niego centrum logistycznego w Przysieku pod Toruniem.

 

Promocja osiągnięć naszego rolnictwa (m.in. udział naszych producentów i przetwórców w targach Gruene Woche i organizacja dożynek wojewódzkich) pochłonie 1,4 mln złotych.

 

Z myślą o młodych mieszkańcach wsi stworzyliśmy program grantowy, którego celem jest powstanie w całym regionie 700 klubów młodzieżowych (średnio 5 w gminie). Finansowanie w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego (mechanizm Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, RLKS), środkami dysponują lokalne grupy działania.

 

Biznes może na nas liczyć

 

140 mln złotych na inwestycje proekologiczne, 23 mln złotych na granty dla przedsiębiorstw stawiających na innowacje, 400 mln złotych na pożyczki rozwojowe, 15 mln złotych na regionalny fundusz eksportowy, 31 mln złotych na promocje gospodarczą – tak z grubsza wygląda finansowanie polityki gospodarczej Kujaw i Pomorza w 2025 roku.

 

Marszałek Piotr Całbecki podkreślał, że z punktu widzenia rozwoju gospodarczego województwa niezwykle ważne jest powstanie sieci laboratoriów Centrum Naukowo-Technologicznego im. Czochralskiego. W tym roku rozpocznie się budowa jednego z nich, biotechnologicznego, które będzie się zajmować produkcją zaawansowanych, dedykowanych konkretnym pacjentom leków.

 

Kultura – naprawdę dla nas ważna!

 

To już pewne! – startuje z rozmachem zaplanowana rozbudowa Filharmonii Pomorskiej. Ponieważ rząd nie dał na nią pieniędzy, zrealizujemy ją za własne. (Choć, jak podkreślał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, nie zaniedbujemy żadnych możliwości, żeby jakieś zewnętrzne środki uzyskać.) W tym roku uruchamiamy na ten cel 14 mln złotych, a ostateczne 300 mln złotych. FP to instytucja takiego formatu, że zasługuje na każde zainwestowane w nią środki!

 

Na zakończenie budowy tzw. czwartego kręgu naszej wspaniałej pod każdym względem Opery Nova będziemy musieli poczekać do końca roku, ale jest na co. W nowym czterokondygnacyjnym skrzydle znajdą miejsce operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, będą też taras widokowy od strony Brdy i dwupoziomowy podziemny parking.

 

Uważamy, że warto się też pochwalić rozpoczynającą się wielką inwestycją w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa (tegoroczna pula wydatków to 22 mln złotych) oraz rozbudową i modernizacją dwóch najważniejszych wojewódzkich bibliotek – bydgoskiej (wyłożymy w tym roku 17 mln złotych) i toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej (14 mln złotych w tym roku).

 

Odpowiedzialny w zarządzie województwa za działkę kulturalną wicemarszałek Zbigniew Ostrowski opowiedział dziennikarzom także o rzeczy nie tak spektakularnej, ale ważnej, bo wskazującej interesujący kierunek upowszechniania przekazu kulturalnego – o projekcie Beckett. Chodzi o grane dla przebywających w domach opieki seniorów monodramy Samuela Becketta i angażowanie pensjonariuszy w związane ze spektaklami działania artystyczne. Odbyło się 50 takich spektakli/spotkań, kolejne w planach. Piątka za pomysł, chapeau bas (za nowatorskie, odważne działanie) dla zarządu województwa!

 

Pasażerski transport zbiorowy zawsze wśród priorytetów

 

Najważniejsze plany finansowe w dziedzinie publicznego transportu autobusowego to zakup nowoczesnych wozów do obsługi połączeń regionalnych, 5 hybrydowych i 7 elektrycznych. To konieczność, bo te połączenia obsługuje obecnie wysłużony tabor. Plany wieloletnie obejmują zakup łącznie odpowiednio 15 i 25 takich pojazdów.

 

Jeśli chodzi o kolej, to przygotowujemy się do zakupu kolejnych pięciu nowych pociągów elektrycznych i do przywrócenia pociągów do Ciechocinka, a także do uruchomienia nowych  pociągów relacji Bydgoszcz-Szczecin, Bydgoszcz-Brodnica, Toruń-Brodnica, Laskowice Pomorskie – Brodnica i (wakacyjnych) Bydgoszcz-Hel. W tegorocznym planie także zwiększenie liczby połączeń na liniach Toruń-Skępe, Bydgoszcz-Chełmża, w kierunku Nakła i połączeń weekendowych na głównych trasach oraz wydłużenie linii w kierunku Kalisk Kujawskich. Dotacje dla operatorów kolejowych będą nas kosztowały 240 mln złotych.

 

O rekordowych środkach na drogi była tu już mowa, szczegóły znajdą państwo w prezentacji.  Należy podkreślić tylko, że prowadzimy zaawansowane przygotowania do budowy kolejnych obwodnic, które wyprowadzą uciążliwy tranzyt poza centra miast i wsi.

 

Zdrowie

 

Wśród największych inwestycji w dziedzinie zdrowia wymienić przede wszystkim trzeba rozbudowę i modernizację kompleksu budynku głównego marszałkowskiego Centrum Onkologii w Bydgoszczy, połączoną z zakupami sprzętu i aparatury. Przybliżony koszt to ponad 750 mln złotych.

 

Pozostałe istotne tegoroczne plany inwestycyjne: dokończenie rozbudowy i modernizacji Szpitala Specjalistycznego we Włocławku; opracowanie dokumentacji projektowej dla dokończenia modernizacji Szpitala Zespolonego w Toruniu; rozbudowa Szpitala Zdrowia Psychicznego w Świeciu; rozbudowa Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień; zakupy sprzętowe dla Centrum Pulmonologii i Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy; budowa nowego skrzydła w kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego; budowa Centrum Zdrowia Psychicznego przy bydgoskiej Przychodni Zdrowia Psychicznego.

 

Edukacja

 

Region patrzący w przyszłość, a takim jesteśmy, musi solidnie finansować edukację. Tylko z budżetu województwa przeznaczamy w tym roku na ten cel 220 mln złotych. Poza utrzymaniem placówek oświatowych (samorząd województwa ma ich 13), prowadzimy m.in. trzy duże programy uczniowskich stypendiów naukowych. Tegoroczny łączny budżet wszystkich trzech wynosi 7 mln złotych, liczba objętych nimi młodych ludzi to 1 700 osób.

 

Finansujemy też prowadzony w przedszkolach program edukacji językowej najmłodszych i cieszący się dużym powodzeniem „Klucz do uczenia”, obejmujący m.in. zajęcia wyrównawcze w szkołach i podnoszenie kwalifikacji pedagogów.

 

Tegoroczne projekty inwestycyjne to kulturalno-edukacyjny Młyn Energii w Grudziądzu i jacht pełnomorski jako nasza innowacyjna szkoła pod żaglami.

 

Sport i turystyka

 

Programy sportu powszechnego, oparty o aktywność sportową program społeczny „Uwierz w sport”, program rozwoju lokalnej bazy sportowej, stypendia i nagrody dla sportowców, praca klubów sportowych z dziećmi i młodzieżą oraz nasz nowy projekt „Kujawy Pomorze Team” będą nas w tym roku kosztować łącznie 50 mln złotych. Samorząd województwa dokłada też swoje cegiełki do przygotowań do przyszłorocznych Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Kujawy-Pomorze 2026, w tym do budowy nowej hali w kompleksie sportowym Zawisza w Bydgoszczy, w której będzie można prowadzić zarówno treningi, jak i zawody.

 

Wydatki związane z turystyką wynoszą w tym roku 2,6 mln złotych. Przeznaczamy je m.in. na tworzenie i promocję naszych produktów turystycznych, granty dla organizacji turystyczno-krajoznawczych, organizację wydarzeń oraz stworzenie narzędzia służącego badaniu ruchu turystycznego.

 

Budżet województwa 2025 (prezentacja)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 stycznia 2025 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2025 r.