Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bezpiecznych patroli!

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego patrolują plaże i kąpieliska, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, dzięki nim czujemy się bezpiecznie nad jeziorami. A ponieważ właśnie rozpoczęły się wakacje – czas, kiedy najwięcej osób decyduje się na wodne atrakcje – warto docenić ich wysiłki. 29 czerwca obchodzimy Święto Ratownika WOPR.

 

Dziękuję za waszą ofiarność, zaangażowanie i poświęcenie oraz gotowość do niesienia pomocy w każdym momencie – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Życzę naszym ratownikom samych spokojnych patroli, oby wszystkie akcje ratownicze kończyły się pomyślnie, a umiejętności ratowania ludzkiego życia przydawały się tylko podczas pokazów i ćwiczeń doskonalących.

 

Samorząd województwa finansuje rokrocznie letnie dyżury i patrole WOPR-owskie. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 130 tys. złotych. Zobacz Otwieramy sezon letni nad wodą

 

Na wsparcie kujawsko-pomorskich jednostek WOPR przekazujemy także unijne pieniądze w ramach naszych programów regionalnych. Środki RPO 2014-2020 umożliwiły zakup narzędzi do prowadzenia szkoleń i sprzętu usprawniającego prowadzenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

 

 

Dzięki realizacji unijnego projektu szkoleniowego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym i kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

 

W ramach aktualnego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027) na zakup sprzętu dla WOPR-u przeznaczamy 6 mln złotych.

 

Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad wodą (a także w górach) powstała bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania na telefony komórkowe, aby w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia szybko skontaktować się z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 czerwca 2024 r.