Albertynki rozbudowują ośrodek pomocowy
Marszałek Piotr Całbecki wizytował (9 stycznia) budowę nowego obiektu w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek centrum pomocowym w Bydgoszczy. Budynek, który powstaje dzięki środkom naszego RPO i dotacji samorządu województwa, pomieści zaplecze kuchenne i stołówkę oraz pokoje interwencyjne dla ofiar przemocy domowej i ośrodek terapeutyczny dla osób, które spróbują wyjść z bezdomności lub uzależnienia.
Bydgoskie albertynki prowadzą kuchnię dla ubogich od 27 lat. Dziennie wydają 150 posiłków, zwykle jest to „treściwa” zupa z pieczywem, ciasto, owoce, często też drugie danie z kawałkiem mięsa lub wędliny, napoje, dodatkowo suchy prowiant. Zaopatrują też podopiecznych w odzież i obuwie. Zakonnicom społeczniczkom zależy jednak, by pomoc świadczona wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym nie ograniczała się wyłącznie do tych podstawowych kwestii. Prowadzą grupę wsparcia, w zajęciach której uczestniczy trzydziestka ubogich i bezdomnych. Udało im się zorganizować dla podopiecznych m in. cykl wykładów z historii Polski prowadzony przez wykładowców akademickich oraz prowadzone przez teatrologa spotkania klubu filmowego. Częściej odbywają się tu dyskusje i rozmowy, projekcje filmów, a latem wycieczki, piesze pielgrzymki i wspólne grillowanie w ogrodzie. Jedną z form pomocy jest wolontariat łączący personalne potrzeby placówki z indywidualną terapią osób wykluczonych. Ośrodek ma też małą wypożyczalnię książek.
– To bardzo potrzebna działalność, prowadzona z sercem, ale też z dobrymi pomysłami, z inicjatywą, oparta na gruntownej wiedzy i znajomości potrzeb osób, do których adresowane jest wsparcie. Cieszę się, że możemy pomóc finansowo w rozbudowie placówki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, któremu podczas wizyty na budowie towarzyszył pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.
Nowy budynek pomieści salę, która w zależności od potrzeb będzie stołówką lub miejscem prowadzenia warsztatów terapii manualnej, funkcjonalnie wyposażoną kuchnię, mieszkania interwencyjne (cztery pokoje z dostępem do łazienki i toalety) i pokoje do spotkań z prawnikiem lub porad lekarskich. Kosztować będzie ponad 4 miliony złotych, na co złożą się środki RPO i dotacja z budżetu województwa. Zakończenie inwestycji, która jest już znacznie zaawansowana, w połowie tego roku.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 stycznia 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2018 r.