Akcja „Żaba” w Nowym Dworze
Ta akcja ma na celu ochronę migrujących żab przed rozjechaniem przez samochody. Podobnie jak ubiegłej wiosny wzdłuż odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w powiecie bydgoskim pojawiły się specjalne płotki. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do zbiorników wodnych. W ubiegłym roku uratowaliśmy w ten sposób prawie 1200 osobników, przede wszystkim z gatunków chronionych.
W okolicach Nowego Dworu i Ostromecka występują gatunki objęte ścisła ochroną. Są to ropuchy szare, kumaki nizinne, grzebiuszki ziemne i żaby moczarowe. Z kolei traszka zwyczajna i żaby zielone są objęte ochroną częściową. Wszystkie gatunki są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład żabiego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.
Przejście pomiędzy terenami leśnymi i polami w okolicach Nowego Dworu jest jednym ze stałych szlaków wiosennych migracji. Zwierzęta muszą m.in. przekroczyć ruchliwą drogę wojewódzką nr 551. O ochronę płazów zwróciło się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Towarzystwo Przyrodnicze Kawka. Pierwsza akcja zabezpieczenia drogi odbyła się wczesną wiosną ubiegłego roku.
Na odcinku blisko 500 metrów ustawiono już specjalne bariery z agrowłókniny (płotki herpetologiczne). Przy nich wkopywane są wiadra-pułapki. Akcja została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Ważne liczby
- 500 metrów to długość płotka rozstawionego wzdłuż drogi wojewódzkiej
- nawet 121 płazów próbuje przekroczyć jezdnię jednego dnia
- 1167 płazów udało się uratować w ubiegłym roku
- Zobacz też Zwierzęta były tu przed nami
Zarząd Dróg Wojewódzkich
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
18 marca 2019 r.