Abyś wiedział co zbierać
Już po raz drugi Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował w Toruniu wystawę grzybów. Pracownicy tego parku od lat prowadzą działania edukacyjne dotyczące gatunków grzybów występujących w polskich lasach.
Na ekspozycji przygotowanej przez pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego znalazły się gatunki jadalne, trujące i niejadalne, należące do trzech grup troficznych: saprotrofów, symbiontów i pasożytów. Wystawę można zwiedzać pod okiem specjalisty od grzybów-mykologa.
Wystawy grzybów od lat organizowane są również na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego – to najstarsze tego typu wystawy w Polsce. W tym roku w październiku odbyła się jubileuszowa, trzydziesta wystawa. Towarzyszyły jej warsztaty terenowe, w których uczestniczyli uczniowie klas pierwszych Technikum Leśnego w Tucholi. Zebrane przez uczestników warsztatów naturalne okazy grzybów powędrują na wystawę jako eksponaty (więcej).
Więcej informacji i aktualności z Tucholskiego parku Krajobrazowego na stronie parku.
W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:
- Wdecki Park Krajobrazowy
- Brodnicki Park Krajobrazowy
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
- Krajeński Park Krajobrazowy
- Nadgoplański Park Tysiąclecia
- Tucholski Park Krajobrazowy
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki:
- Chełmiński Park Krajobrazowy,
- Nadwiślański Pak Krajobrazowy
- Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
19 października 2023 r.