Aktualności

85.rocznica wybuchu II wojny światowej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
85.rocznica wybuchu II wojny światowej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

85. rocznica wybuchu II wojny światowej (zdjęcia)

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek Aneta Jędrzejewska oraz radni województwa Wojciech Jaranowski, Sławomir Kopyść, Anna Niewiadomska i Przemysław Ziemecki uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Toruniu (gdzie w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się uroczystości wojewódzkie), Inowrocławiu, Bydgoszczy, Włocławku i Wieńcu w powiecie włocławskim.

 

W jakże brutalny sposób zostaliśmy ukarani za odbudowę własnego państwa  – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas uroczystości rocznicowych w Toruniu. –  Polska jest rzeczą świętą, nie można jej dzielić, nie można jej w żaden sposób zawłaszczać.  Chwała bohaterom, cześć pamięci wszystkich ofiar drugiej wojny światowej! Chwała Rzeczpospolitej! Obyśmy „gloria victis” nigdy nie musieli powtarzać, ale [zawsze] – vivat Polonia!

 

Mszę świętą w toruńskiej katedrze śś. Janów poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w alei Jana Pawła II i pod tablicą NSZZ Solidarność przy ulicy Piekary. Po nabożeństwie zebrani przeszli do Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna z okolicznościowymi wystąpieniami i apelem pamięci.

 

Bydgoskie uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów na cmentarzu na Wzgórzu Wolności. W południe w kościele garnizonowym NMP Królowej Pokoju odbyła się msza święta, a tuż po niej uroczystość pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. W godzinach wieczornych kino plenerowe zaproponowało obrazy „Jutro idziemy do kina” i „Pianista”.

 

Pod pomnikiem Obrońców Inowrocławia, gdzie zgromadzili się licznie mieszkańcy miasta, w imieniu samorządu województwa kwiaty złożyła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. W ceremoniach we Włocławku uczestniczyli wicemarszałek Aneta Jędrzejewska oraz radni województwa Wojciech Jaranowski i Sławomir Kopyść; w ceremoniach Wieńcu wicemarszałek Aneta Jędrzejewska i radny Przemysław Ziemecki.

 

Wywołana przez hitlerowskie Niemcy druga wojna światowa (1939-1945) była najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w historii świata – zginęło 60 mln ludzi, 20 mln zmarło w wyniku związanych z wojną chorób i głodu. Liczbę polskich ofiar szacuje się na 6 mln (16 proc. populacji!). Nasz kraj został też potwornie zniszczony. Na Pomorzu pierwsze miesiące wojny wiązały się z przeprowadzonymi przez najeźdźców czystkami etnicznymi, określanymi jako zbrodnia pomorska – w ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy, zginęło co najmniej 30 tysięcy osób. Zobacz Zbrodnia pomorska – pamiętamy

 

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 stanął w toruńskim Parku Pamięci w 2018 roku. Prosta bryła odwołuje się do wyobrażenia zburzonego przez pociski domu. Pod pomnikiem umieszczono ziemię ze wszystkich, blisko 400, znanych miejsc kaźni z jesieni 1939 i początków 1940 roku. Znajdują się tu także m.in. płyty upamiętniające zamordowanych w 1939 roku nauczycieli, harcerzy i duchownych, kamień poświęcony pamięci Józefa Władysława Bednarza, nazywanego pomorskim Korczakiem psychiatry i dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu, a także pomnik pamięci chłopów i ziemian. W tym roku po raz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Uchwałą sejmową data została wyznaczona na 2 października.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 sierpnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 września 2024 r.